Նախընտրական փողեր. ով ինչքան է ծախսել
Ըստ ԿԲ–ից ստացած և Կենտրանական ընտրական հանձնաժողովի կայքի հրապարակած տվյալների՝ ԱԺ ընտրություններում կուսակցություններն ու կուսակցությունների դաշինքները պաշտոնապես (հեռուստագովազդ, փողոցային վահանակներ, բուկլետներ և այլն) ծախսել են 861.501.642.3 դրամ կամ 1 միլիոն 780 հազար դոլարի կարգի գումար։ Իսկ թե որքան են կազմել քաղաքական ուժերի ոչ պաշտոնական ծախսերը, կարելի է միայն կռահել։
Ակնհայտ է, որ ոչ պաշտոնական ծախսերը շատ ավելին են, քան պաշտոնապես ներկայացվածները։ Միայն բաժանված ընտրակաշառքի համախառն գումարը մի քանի տասնյակ միլիոն դոլար (եթե ոչ ավելին) է կազմում ու եթե դրան գումարենք այլ տիպի ծախսերը, ապա այս ընտրությունները, թերևս, նորանկախ Հայաստանի պատմության մեջ ամենաթանկն են նստել թե՛ պատգամավորության թեկնածուների, թե՛ ՀՀ քաղաքացիների վրա։
Ի դեպ ՀՀ քաղաքացիների վրա այս ընտրությունները շատ ավելի թանկ են նստելու հետագայում, քանզի բաժանված ընտրակաշառքների և հարկատուներիս հաշվին իրականացրած քարոզի գումարային վերադարձն իշխանությունները շատ արագ կկազմակերպեն ապրանքների ու ծառայությունների թանկացումների և այլ միջոցներով։
ՀՀ քաղաքացիները շատ թանկ են վճարելու նաև այն պատճառով, որ սերժսարգսյանական իշխանության վերարտադրությունը նշանակում է տնտեսության վիճակի հետագա վատացում, արտագաղթի աճ, ներդրումների է՛լ ավելի կրճատում և սպառնալիք ՀՀ ու ԼՂՀ անվտանգությանը։ Ինչևէ, վերադառնանք փողերի թեմային։
Ամենաշատը պաշտոնապես ծախսել է ՀՀԿ–ն՝ 379.974.072 դրամ կամ $785.070 (թե որտեղից այդքան գումար համեստ աշխատավարձով ապրող Սերժ Սարգսյանին ու իր պաշտոնավոր թիմակիցներին, հայտնի չէ. միամիտ հարցեր ենք բարձրացնում, բայց ամեն դեպքում):
Ինչպես պաշտոնապես հավաքած տոկոսների, այնպես էլ ծախսած գումարների առումով երկրորդը «Ծառուկյան» դաշինքն է՝ 155 միլիոն 209 հազար 690 դրամ կամ $320.681:
Ծախսած գումարի չափով երրորդը «Օհանյան–Րաֆֆի–Օսկանյան» դաշինքն է, որը օբյեկտիվ հարցման արդյունքներով էլ երրորդն էր իր ձայների քանակով։ Դաշինքը ծախսել է 88.769.166 դրամ կամ $183.407։
«Ազատ դեմոկրատների» վրա այս ընտրությունը պաշտոնապես «նստել» է 9.487.188 դրամ կամ $19.601։
«Հայկական վերածննդի» վերածված «Օրինաց Երկիրը» նախընտրական փուլում ծախսել է 72.314.026 դրամ կամ $149.409։
«Կոնգրես–ՀԺԿ» դաշինքը «դուրս» է տվել 74.718.463.3 դրամ կամ $154.376 (վատ չէ, վատ չէ)։ Հետաքրքիր կլիներ պարզել, թե դարեր առաջ որքան էր «նստել» Եղիազար Այնթապցու վրա էջմիածնական միաբանների հետ համագործակցությունը։
«Հաճախորդաց բանակի առաջատարության» շրջանակներում է ծախսեր արել «Ելք» դաշինքը, որի խորհրդարան մուտքին օգնել են ոչ միայն Բ26–ի երիտթևն ու Սերժ Սարգսյանի «հանդուրժողականությունը», այլ նաև թատերականացված հանգանակություններից գոյացած միջոցները։ Դաշինքին հաջողվել է ծախսել 41.663.190 դրամ կամ $86.080։
Կոմունիստների արած ծախսերը գրեթե «Ազատ դեմոկրատների» չափ են՝ 9.302.952 դրամ կամ $19.220։
Սերժ Սարգսյանին կցված ՀՅԴ–ի ծախսը կազմել է 30.062.895 դրամ կամ $62.113։
Հիմա արդեն գալիս են հետընտրական «բազառների», «վազվռատների» ու նոր «տասովկեքի» ժամանակները։ ՀՀԿ–ականները փորձում են հետ ստանալ բաժանածի այն մասը, որը քվեի չի վերածվել։ Մյուսների մոտ էլ այլ տիպի «բազառներ» են։

Предвыборные деньги: кто сколько потратил
Согласно опубликованным Центробанком и Центризбиркомом данным, в ходе парламентских выборов партии и партийные альянсы официально (телереклама, билборды, буклеты и др.) потратили 861.501.642 драма или 1 млн 780 тыс. долларов. Сколько же составили неофициальные затраты политических сил, можно только догадываться.
Очевидно, что неофициальные расходы намного больше, чем официально заявленные. Совокупная сумма одних лишь предвыборных взяток составляет несколько десятков миллионов долларов (если не больше), и если добавить к ней иного рода расходы, то прошедшие выборы НС, по-видимому, станут наиболее дорого обошедшимися за всю историю новонезависимой Армении выборами – как кандидатам в депутаты, так и гражданам РА.
Кстати, гражданам РА эти выборы впоследствии обойдутся куда дороже, ведь возврат сумм розданных предвыборных взяток и проведенной за счет налогоплательщиков агитации власти очень скоро организуют через удорожание товаров и услуг и другими средствами.
Граждане РА очень дорого заплатят также потому, что воспроизводство сержсаргсяновской власти означает дальнейшее ухудшение состояния экономики, рост эмиграции, еще большее сокращение инвестиций и угрозы безопасности РА и НКР. Тем не менее, вернемся к теме денег.
Больше всех официально потратила РПА – 379.974.072 драма или $785.070 (откуда такая сумма у живущих на скромную зарплату Сержа Саргсяна и чиновников из числа членов его команды, неизвестно – наивный вопрос, но, в любом случае).
Как в плане официально набранных процентов, так и потраченных сумм на втором месте альянс «Царукян» – 155.209.690 драмов или $320.681.
По сумме затраченных денег на третьем месте альянс «Оганян-Раффи-Осканян», который, по результатам объективных опросов, был на третьей строчке также по количеству голосов. Альянс потратил 88.769.166 драмов или $183.407.
«Свободным демократам» эти выборы официально обошлись в 9.487.188 драмов или $19.601.
Ставшая из «Оринац еркир» «Армянским возрождением» партия в предвыборный период потратила 72.314.026 драмов или $149.409.
Альянс «Конгресс-НПА» израсходовал 74.718.463 драма или $154.376 (неплохо, неплохо). Интересно было бы узнать, во сколько обошлось несколько веков назад Егиазару Айнтапци сотрудничество с эчмиадзинскими монахами.
Свои расходы альянс «Выход» делал в рамках «Лидерства в армии клиентов власти». Его входу в парламент способствовали как младокрыло президентского дворца и «толерантность» Сержа Саргсяна, так и возникшие в результате инсценированных преступлений средства. Альянсу удалось потратить 41.663.190 драма или $86.080.
Расходы коммунистов примерно сопоставимы с затратами «Свободных демократов» – 9.302.952 драма или $19.220.
Закрепленная за Сержем Саргсяном АРФ «Дашнакцутюн» потратила 30.062.895 драмов или $62113.
Сейчас же настает период поствыборных «базаров», «возвратов» и новых «тасовок». РПА-евцы пытаются вернуть ту часть розданного, которая не «капитализировалась» в голоса. Другие заняты своими «базарами».