Ապրիլի 5-ին Արցախի Հանրապետության իշխանությունների հետ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն՝ ԵԱՀԿ առաքելությունը Արցախի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծի պլանային դիտարկում է անցկացնելու Հադրութի շրջանի ուղղությամբ՝ Կարախանբեյլիի մոտակայքում:
Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակի դիրքերից դիտարկումն իրականացնելու են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի (ԳՆԱՆ) դաշտային օգնականներ Միխայիլ Օլարուն (Մոլդովա) և Գենադիե Պետրիկան (Մոլդովա), ինչպես նաև ԵԱՀԿ Բարձր մակարդակի պլանավորման խմբի (ԲՄՊԽ) ներկայացուցիչ փոխգնդապետ Պատրիկ Ֆարելին (Իռլանդիա)։
ԵԱՀԿ դիտարկում կանցկացվի Հադրութի ուղղությամբ

Состоится плановый мониторинг миссии ОБСЕ на линии соприкосновения
Согласно достигнутой с властями Республики Арцах договоренности, 5-го апреля миссия ОБСЕ проведет плановый мониторинг линии соприкосновения вооруженных сил Арцаха и Азербайджана в направлении Гадрута, около селения Караханбейли.
С позиций Армии обороны наблюдение осуществят полевые помощники личного представителя действующего председателя ОБСЕ Генадие Петрика (Молдова), Михаил Олару (Молдова), а также представитель группы высокого планирования ОБСЕ подполковник Патрик Фарелли (Ирландия).
Власти Арцаха выразили готовность оказать содействие и обеспечить безопасность миссии ОБСЕ.