Հայաստանում այսօր խորհրդարանական ընտրություններ են
Ապրիլի 2-ին Հայաստանում խորհրդարանական ընտրություններ են, որին մասնակցում են «Ելքը», «Ազատ դեմոկրատները», «Հայկական վերածնունդը», «Ծառուկյան», «Կոնգրես-ՀԺԿ» դաշինքները, ՀՀԿ-ն, ՀԿԿ-ն, «Օհանյան-Րաֆֆի-Օսկանյան» դաշինքը և ՀՅԴ-ն։
Նախընտրական քարոզարշավը մեկնարկել էր մարտի 5-ին և շարունակվել մինչև մարտի 31-ը։
Ըստ ՀՀ ոստիկանության հրապարակած տվյալների՝ քվեարկության նախորդ օրը ՀՀ ընտրողների ռեգիստրում ընդգրկված ՀՀ Ազգային ժողովի ընտրությունների ընտրողների ընդհանուր թիվն է` 2.564.195
որից՝
-ըստ գտնվելու վայրի ընտրողների և ըստ գտնվելու վայրի ընտրական տեղամասում՝ տեղամասային ընտրական հանձնաժողովի անդամների թիվը` 28.277,
-հաշվառում չունեցող ընտրողների թիվը` 915,
-ընտրական տեղամասեր գործուղվող ոստիկանության ծառայողների թիվը՝ 197,
-ստացիոնար բուժում իրականացնող բժշկական հաստատությունում գտնվող ընտրողների թիվը 2001:
Սահմանված ժամկետում ՀՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովում հավատարմագրվել է 49 տեղական հասարակական կազմակերպության թվով 28 021 դիտորդ: Դիտորդական առաքելություն իրականացնելու նպատակով հավատարմագրվել են հետևյալ միջազգային կազմակերպությունները` ԵԱՀԿ/ ԺՀՄԻԳ (Ժողովրդավարական հաստատությունների և մարդու իրավունքների գրասենյակ), ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողով, ԵԽԽՎ (Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողով), ԱՊՀ, ԱՊՀ Միջխորհրդարանական վեհաժողով, Եվրոպական խորհրդարան:
ԿԸՀ-ում հավատարմագրվել են նաև 89 տեղական զանգվածային լրատվության միջոցների թվով 1 244 ներկայացուցիչներ: Քվեարկության օրն ընտրությունների և քվեարկության վերաբերյալ լուսաբանում իրականացնելու նպատակով հավատարմագրվել է 31 օտարերկրյա զանգվածային լրատվության միջոց:

Сегодня в Армении парламентские выборы
2 апреля в Армении проходят парламентские выборы, в которых участвуют 9 политических сил: альянсы «Выход», «Царукян», «Конгресс-НПА», «Оганян-Раффи-Осканян» и партии «Свободные демократы», «Армянское возрождение», АРФД, РПА и КПА.
Предвыборная агиткампания проходила с 5 по 31 марта.
Согласно данным Полиции РА, общее число избирателей, включенных в Регистр избирателей, составляет 2.564.195 человек.
Число избирателей по месту нахождения и число членов избиркомов на избирательных участках составляет 28 277 человек, не имеющих регистрации – 915, число полицейских на избиратеьных участках - 197.
За выборами будут следить свыше 28 тысяч местных наблюдателей и более 640 зарубежных наблюдателей из 6 общественных организаций – Бюро по демократическим институтам и правам человека Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (БДИПЧ/ОБСЕ), Парламентской Ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ), Содружества независимых государств (СНГ), Межпарламентской Ассамблеи СНГ, Парламентской Ассамблеи ОБСЕ и Европейского парламента.
Освещать ход голосования будут 1 244 представителя 89 местных СМИ и до 100 сотрудников 31 зарубежного СМИ, более половины из которых – российские.