«Ընտրություններին որպես դիտորդ մասնակցելը Հայաստանի անարդարությունների դեմ պայքարի մի ձև ենք համարում»
–Ընտրություններին մասնակցելու քայլը, մասնավորապես, սկսվեց արդեն ստորագրահավաքից հետո։ Միահամուռ հավաքվեցինք և որոշեցինք մասնակցել Հայաստանի ընտրություններին։ Մեր քայլը, մասնավորապես, կարևորվեց «Սասնա ծռերի» դեպքից հետո։ Ընտրություններին որպես դիտորդ մասնակցելը Հայաստանում տեղի ունեցող անարդարությունների դեմ պայքարի մի ձև ենք համարում,–այս մասին մարտի 31–ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է հայտնի ռոք երաժիշտ և երգահան Սերժ Թանկյանը՝ անդրադառնալով «Սփյուռքի հայտնի հայերը ընտրություններին՝ որպես դիտորդ» թեմային։
Նա նշել է, որ տարիների անարդարությունը, որը Հայաստանն ունեցել է, և այն անտարբերությունը, որը հանրության կողմից է զգացվում, այլևս պետք է դադարեցվի։
Որպես «Justice within Armenia» նախագծի գլխավոր անդամներից մեկը` Սերժ Թանկյանը համարում է, որ սա կարող է ամենափոքր մասնակցությունը լինել Սփյուռքից Հայաստանի ներքաղաքական իրավիճակին, բայց, այնումանայնիվ, մեծապես կարևորում է այն։
–Ես չեմ հավատում բռնությանը և կարծում եմ, որ երկուս ու կես միլիոն մարդուն բռնանալ հնարավոր չէ և ստիպել ինչ–որ բան անել։ Ընտրություններին չմասնակցելը ևս ձև չեմ համարում։ Ես հավատում եմ, որ մերն է ուժը, և մենք ենք տերը այս ամեն ինչի։ Ում համար էլ որ դուք ձեր ձայնը տաք, մենք աջակցելու ենք և մեջք ենք կանգնելու։ Ես ուզում եմ իմ խոսքը ուղղել երիտասարդներին, որ անպայման մասնակցեն ընտրություններին,–նշել է երգիչը։

Танкян: «Участие в выборах в качестве наблюдателей – одна из форм борьбы с проявлениями несправедливости в Армении»
«Непосредственный шаг к участию в выборах был сделан, в частности, после сбора подписей. Мы собрались вместе и решили участвовать в выборах в Армении. Важность этого шага возросла после событий с участием «Сасна црер». Мы считаем участие в выборах в качестве наблюдателей одной из форм борьбы с проявлениями несправедливости в Армении», – сказал в ходе встречи с журналистами известный рок-музыкант, солист и основатель группы «System of a Down» Серж Танкян в ходе обсуждения на тему «Известные представители армянской диаспоры – в качестве наблюдателей».
Он отметил, что царящим в Армении на протяжении многих лет несправедливости и безразличию нужно положить конец.
Как один из членов инициативы «Справедливость в Армении», Танкян отметил, что, хотя этот проект и является проявлением незначительного участия диаспоры во внутриполитической жизни Армении, он выделяет его важность.
«Я не верю в насилие и считаю, что невозможно осуществить его в отношении 2,5 миллионов людей, пытаясь заставить что-то сделать. Неучастие в выборах тоже не считаю выходом. Я верю, что с нами пребудет сила. За кого бы вы ни проголосовали, мы поддержим и будем опорой. Хочу обратиться к молодежи, чтобы она обязательно приняла участие в выборах», – добавил Танкян.