1992-ին Տեր-Պետրոսյանը խնդրում էր, որ Ղարաբաղը որպես ինքնավար մարզ լինի Ադրբեջանի կազմում
Հիմա՝ մի փոքր ավելի մանրամասն անդրադառնամ Տեր-Պետրոսյանի երեկվա հարցազրույցին¸ որտեղ նա պետպատվերի շրջանակներում քննադատում էր ՕՐՕ դաշինքին և Վարդան Օսկանյանին մադրիդյան սկզբունքների համար: Իհարկե¸ մադրիդյան սկզբունքները մեր երազանքի փաստաթուղթը չեն¸ սակայն մադրիդյան սկզբունքներում առաջին անգամ հստակորեն ֆիքսվել է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը, և միջազգային հանրությունը¸ ի հեճուկս 1900-ականներին Լևոն Տեր-Պետրոսյանի արած հայտարարությունների¸ թե միջազգային հանրությունը երբեք չի համակերպվի Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի հետ:
Զարմանալին, սակայն, Տեր-Պետրոսյանի խոսքերում նաև այն էր¸ որ նա¸ մեղադրելով Օսկանյանին 7 շրջանների շուրջ բանակցությունների համար¸ շատ սահուն կերպով շրջանցեց այն հարցը¸ որ 1992 թվականին «Կոմսոմոլսկայա պրավդա» թերթին տված հարցազրույցում Լևոն Տեր-Պետրոսյանը պարզապես խնդրում էր¸ որ հարցը շատ արագ լուծվի Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության շրջանակներում¸ իսկ Ղարաբաղն էլ ինքնավար հանրապետության կարգավիճակով ընդգրկվի Ադրբեջանի կազմում:
Իմիջիայլոց¸ 2009 թվական դեկտեմբերին Լևոն Զուրաբյանը լրատվամիջոցներից մեկի հետ զրույցում հաստատել էր այն¸ որ 1992 թ. մարտի 5-ին «Կոմսոմոլսկայա պրավդայի» էջերում Տեր-Պետրոսյանը առաջարկել էր Ղարաբաղը մտցնել Ադրբեջանի կազմ: Բայց¸ իհարկե, այս ամենի մասին Լևոնն իր հարցազրույցում չխոսեց¸ բայց անմոռաց տրվեց Սերժի ու ՀՀԿ-ի ծրագրի գովեստին:

В 1992-ом Левон Тер-Петросян просил включить Карабах в качестве автономной области в состав Азербайджана
Более подробно рассмотрим вчерашнее интервью Левона Тер-Петросяна, где он в рамках госзаказа критиковал блок ОРО и Вардана Осканяна за Мадридские принципы. Конечно, Мадридские принципы не документ нашей мечты, но они впервые конкретно зафиксировали право народа Нагорного Карабаха на самоопределение, и международное сообщество признало это право, несмотря на заявления Левона Тер-Петросяна в 1990-х гг. о том, что международная общественность никогда не смирится с правом народа Арцаха на самоопределение.
Удивительным в словах Тер-Петросяна кажется также то, что он, обвиняя Осканяна за переговоры вокруг 7 районов, очень плавно обошел вопрос о том, что в интервью газете «Комсомольская правда» (1992г.) он попросту просил, чтобы вопрос скорейшим образом был решен в рамках территориальной целостности Азербайджана, а Карабах на правах автономной республики был включен в состав Азербайджана.
Кстати, в декабре 2009 года в беседе с одним из СМИ Левон Зурабян подтвердил, что 5 марта 1992 года в интервью «Комсомольской правде» Левон Тер-Петросян предложил включить Карабах в состав Азербайджана. Конечно, обо всем этом в своем последнем интервью Левон предпочел не говорить, самозабвенно предавшись восхвалению программы Сержа и РПА.