Կամչատկայի շրջանում 6,9 մագնիտուդով երկրաշարժ է տեղի ունեցել
ՌԴ Կամչատկայի կողքին գտնվող Կոմանդորյան կղզիների մոտակայքում մարտի 29–ին գրանցվել է 6,9 մագնիտուդով երկրաշարժ։ Այս մասին հայտնում է «Reuters» գործակալությունը՝ հղում անելով ԱՄՆ–ի երկրաբանական ծառայությանը։
Հաղորդվում է, որ ստորգետնյա ցնցումները տեղի են ունեցել Բերինգի ծովից 33կմ խորության վրա՝ ափից ոչ հեռու։
Ցունամիի նախազգուշացման խաղաղօվկիանոսյան կենտրոնի տվյալներով՝ երկրաշարժից հետո ցունամիի վտանգ չի եղել։
Ինչպես հաղորդում է ТАСС–ը՝ հղում անելով «Պետրոպավլոսկ» սեյսմիկ կայանի հերթապահ ծառայությանը, Ուստ–Կամչատսկի շրջանում, որից ոչ հեռու տեղի է ունեցել 6,7 մագնիտուդով երկրաշարժը, այն զգացվել է 5 բալ ուշգնությամբ։

В районе Камчатки произошло землетрясение магнитудой 6,9
Землетрясение магнитудой 6,9 зафиксировано в среду, 29 марта, вблизи Командорских островов рядом с Камчаткой. Об этом сообщает агентство «Reuters» со ссылкой на Геологическую службу США (USGS).
Сообщается, что подземные толчки произошли на глубине около 33 км в Беринговом море недалеко от побережья.
По данным Тихоокеанской системы предупреждения о цунами, после землетрясения угрозы возникновения цунами не было.
Как сообщает ТАСС со ссылкой на дежурную службу сейсмостанции «Петропавловск», в поселке Усть-Камчатск, неподалеку от которого произошло землетрясение магнитудой 6,7, событие ощущалось силой до 5 баллов.
«Землетрясение магнитудой 6,7 произошло в акватории Тихого океана у берегов Камчатки. Эпицентр находился в 85 км от поселка Усть-Камчатск. Население ощутило толчки силой до 5 баллов», – сообщили в службе.