Շատ դժվար է պարզել, թե մարդն ինչ նախասիրություններ, հետաքրքրություններ ու թուլություններ ունի, եթե նրա հետ մտերիմ շփում չունես։ Սխալված չեմ լինի, եթե պնդեմ, որ մարդկանց միշտ էլ հետաքրքրել է քաղաքական գործիչների, պոռնո-աստղերի, երգիչների, դերասանների և հանրային ուշադրության կենտրոնում գտնվող այլ գործունեությամբ զբաղվողների անձնական կյանքի որոշ մանրամասներ։ Բայց դրանք գրեթե միշտ գաղտնի են մնում, և մեզ մնում է միայն ենթադրել, կռահել, կամ էլ հիմնվել բամբասանքների վրա։
Օրինակ հետաքրքիր կլիներ իմանալ, թե Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն ի՞նչ է սիրում ուտել նախաճաշին, կամ ի՞նչ երաժշտություն է նախընտրում նա լսել (դատելով հայկական հեռուստատեսությամբ հրամցվող ռաբիսային կլկլոցներից ու էժանագին պոպսայից՝ ՀՀ նախագահի երաժշտական ճաշակի մասին կարելի է որոշակի պատկերացում կազմել, քանի որ եթերն ամբողջությամբ վերահսկվում է, և ուրեմն մատուցվող զիբիլը շոյում է վերևների ականջը), կամ «Որոգայթ» հեռուստասերիալի ո՞ր կերպարն է ՀՀ նախագահին հատկապես դուր գալիս, եթե, իհարկե, նա հետևում է մեր ժամանակների մեծագույն դերասանների աշխատանքին։
Այս ամենն իմանալու համար Ս. Սարգսյանի ելույթներն ու հայտարարությունները բավարար տեղեկատվության աղբյուր չեն կարող դառնալ, բայց փոխարենը կարելի է գրեթե 100 տոկոսանոց ճշգրտությամբ կռահել ՀՀԿ առաջնորդի որոշ նախասիրությունների մասին։
Եթե հաշվի առնենք, թե ով դարձավ ավելի քան երկու հազարամյա մեր մայրաքաղաքի քաղաքապետը, ապա ենթադրաբար Սերժ Սարգսյանը առանձնահատուկ վերաբերմունք ունի սև գույնի նկատմամբ։
Նույն տրամաբանությամբ կարելի է ասել, որ ՀՀ նախագահի ամենասիրած երաժշտական գործիքը դհոլն է։ Համենայնդեպս դա բացահայտ դարձավ 2008 թվականից։ Պատահական չէ, որ նախորդ կիրակի իշխանության ընտրական մեքենան աշխատում էր «Ազգային միաբանությունը» ներկայացնող անհայտ մեկի օգտին, իսկ Սարգսյանն իր գլխավորած կուսակցության համագումարում ձայն է տալիս Արտաշես Գեղամյանին և մասնակցում վերջինիս գրքի շնորհանդեսին՝ «մոռանալով», որ ԱՄ առաջնորդն իրեն ժամանակին հանցագործ ու այլ փիս-փիս որակումներ էր տալիս։ Ամեն ինչ հոսում է, ամեն ինչ՝ փոխվում։
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի դիրքերը Սերժ Սարգսյանը փորձում է թուլացնել՝ ուրեմն բնության մեջ գոյություն ունեցող կենդանիներից նա չի սիրի հատկապես մկներին։
Մի ժամանակ գիտեինք, թե Սարգսյանը շախմատի սիրահար է, բայց հետո պարզվեց, որ նա առանց ֆուտբոլ կյանք չունի, և անկեղծորեն ուրախանում է յուրաքանչյուր խփված գնդակի համար՝ անկախ այն բանից, թե ում դարպասում է այն հայտնվում։ Սարգսյանը պատրաստ է գոլի առիթով շնորհավորել անգամ Թուրքիայի նախագահին՝ ի հեճուկս իր բոլոր չարակամների ու քննադատների։
Բանասիրականն ավարտած Սարգսյանը մեծ գրողներից, ամենայն հավանականությամբ, բարձր է գնահատում Ֆ. Դոստոեվսկուն և առանձնահատուկ կարծիք ունի վերջինիս «Իդիոտ» ստեղծագործության վերաբերյալ։ Ամենայն հավանականությամբ՝ Վազգեն Մանուկյանը նույնպես շատ հավանում է Դոստոեվսկու «Իդիոտը»։ Հանրային խորհուրդը, հավանաբար, դարձել է հակասությունների միասնության հավաքատեղի։ Հետո էլ ասում են, թե ճաշակին ընկեր չկա։ Կա՛։
Կարծում եմ, որ ինչպես բոլոր նորմալ մարդիկ՝ նախագահն էլ չի սիրում ԱԽՔ, բայց ինչպես բոլոր նորմալ մարդիկ՝ հանգամանքների բերումով առնչվում է այդ երևույթի հետ։ Ինչ արած, ծնել ես՝ պետք է նաև սնես։
Սրանք, բնականաբար ենթադրություններ են, բայց, երևի, այնքան էլ հեռու չեն իրականությունից։
Սերժ Սարգսյանի նախասիրությունները

Очень трудно выяснить, какие предпочтения, интересы и слабости имеет человек, если с ним не имеешь тесного общения. Не ошибусь, если буду утверждать, что людей всегда интересовали некоторые подробности личной жизни политических деятелей, порно-звезд, певцов, актеров и лиц, занимающихся иной деятельностью, которые находятся в центре общественного внимания. Но они почти всегда остаются в тайне и нам остается лишь предположить, угадать, или опираться на слухи.
Например, было бы интересно узнать, что любит есть президент Армении Серж Саргсян на завтрак, или какую музыку предпочитает он слушать (судя попоказаннымпо армянскому телевидению рабисскому клокотанию и дешевой попсе о музыкальном вкусе президента РА можно составить определенное представление, поскольку эфир полностью контролируется, а значит, предоставляемый мусор ласкает слух верхов), или какой образ телесериала «Ворогайт» особенно нравится президенту РА, если, конечно, он следит за работой великих актеров наших времен.
Чтобы узнать всё это, выступления и заявления С.Саргсяна не могут стать источником необходимой информации, но взамен можно почти со 100%-й точностью угадать некоторые предпочтения лидера РПА.
Если учитывать, кто стал мэром нашей столицы, имеющей более двухтысячелетний возраст, то предположительно Серж Саргсян имеет особенное отношение к черному цвету.
По той же логике можно сказать, что самый любимым музыкальным инструментом президента РА является доол. Во всяком случае, это стало очевидным с 2008-го года. Неслучайно, что в прошлое воскресенье избирательная машина власти работала на пользу некоего неизвестного представителя «Национального единения», а Саргсян на съезде возглавляемой им партии дает слово Арташесу Гегамяну и участвует на презентации книги последнего, «забывая», что в свое время лидер «Национального единения» называл его «преступником» и давал «нехорошие» оценки. Всё течет, всё изменяется.
Учитывая то обстоятельство, что Серж Саргсян пытается ослабить позиции председателя НС Овика Абрамяна, то значит из существующих в природе животных он особенно не любит мышей.
В одно время мы думали, что Саргсян является любителем шахмат, но потом выяснилось, что он не может жить без футбола и искренне радуется за каждый забитый гол, независимо от того, в чьи ворота. Саргсян готов по поводу гола поздравить даже президента Турции, назло всем своим недоброжелателям и критикам.
Окончивший филологический Саргсян из великих писателей, по всей вероятности, высоко оценивает Ф. Достоевского и имеет особое мнение относительно его произведения «Идиот». По всей видимости, Вазген Манукян также очень любит «Идиота» Достоевского. Общественный совет вероятно стал местом сборища единства противоречий. А потом говорят, что о вкусах не спорят. Спорят!
Думаю, что, как все нормальные люди, президент тоже не любит АХК (армянская аббревиатура Секретаря совета безопасности),но, как все нормальные люди, по воле обстоятельств соприкасается с этим явлением. Заварил кашу, сам и расхлебывай.
Это, естественно, предположения, но, наверное, они не так уж и далеки от действительности.
Предпочтения Сержа Саргсяна
Например, было бы интересно узнать, что любит есть президент Армении Серж Саргсян на завтрак, или какую музыку предпочитает он слушать (судя по показанным по армянскому телевидению рабисскому клокотанию и дешевой попсе о музыкальном вкусе президента РА можно составить определенное представление, поскольку эфир полностью контролируется, а значит, предоставляемый мусор ласкает слух верхов), или какой образ телесериала «Ворогайт» особенно нравится президенту РА, если, конечно, он следит за работой великих актеров наших времен.
Думаю, что, как все нормальные люди, президент тоже не любит АХК (армянская аббревиатура Секретаря совета безопасности), но, как все нормальные люди, по воле обстоятельств соприкасается с этим явлением. Заварил кашу, сам и расхлебывай.