Ստեփան Դանիելյան. «Սամվել Բաբայանի ձերբակալությունը խոսում է ընտրության ընթացքի վրա ազդելու փորձերի մասին»
–Ընթանում են ընտրություններ, և գաղտնիք չէ, որ Սամվել Բաբայանը «Օհանյան–Րաֆֆի–Օսկանյան» դաշինքում լուրջ դերակատարություն ունի, և դա չի թաքցնում։ Ընտրություններից 2 շաբաթ առաջ երբ նման ձերբակալություն է լինում, այն էլ մինչև ձերբակալությունը մամուլում արդեն արտահոսք է կատարվում, ձերբակալությունից հետո նորից շարունակվում է արտահոսքը, և խոսք կա արդեն Սեյրան Օհանյանի ձերբակալության մասին, ապա, միանշանակ, այլ կարծիք չի կարող լինել, որ ընտրության ընթացքի վրա ազդելու փորձեր են,–այս մասին «7օր»–ի հետ զրույցում ասել է քաղաքագետ Ստեփան Դանիելյանը՝ պատասխանելով հարցին՝ արդյոք ՊԲ նախկին հրամանատար Սամվել Բաբայանի ձերբակալումը քաղաքական հետապնդում չէ՞։
Ստեփան Դանիելյանի խոսքերով՝ ըստ երևույթին, «Օհանյան–Րաֆֆի–Օսկանյան» դաշինքն ամենաարմատականն է տրամադրված գործող իշխանության դեմ, և այնտեղ կան ուժեր, մարդիկ, որոնք բարձր պաշտոններ են զբաղեցրել իշխանության մեջ և կարող են իշխանության մեջ եղած մարդկանց համար, հատկապես բանակում եղած մարդկանց, հնարավոր լիդերներ լինել իրավիճակի փոփոխման դեպքում։
–Ի տարբերություն մյուս դաշինքների՝ այդտեղ այդ հնարավորությունը կա, և Սերժ Սարգսյանն իրեն այդքան էլ վստահ չի զգում։ Վստահ չէ, որ հետագայում կարող է ամբողջական վերահսկողություն ունենալ խորհրդարանի վրա և, երևի, փորձում է հնարավոր լիդերներին, որոնք լիդեր կընկալվեն իշխանության մեջ եղած մարդկանց համար, ուղղակի մեկուսացնել,–ընգդծել է Ստեփան Դանիելյանը։

Степан Даниелян: «Задержание Самвела Бабаяна говорит о попытке оказать влияние на ход выборов»
«Идут выборы, и не секрет, что Самвел Бабаян играет в альянсе «Оганян-Раффи-Осканян» серьезную роль и не скрывает этого. За 2 недели до выборов, когда происходит подобное задержание, к тому же заранее происходит слив информации в прессу, затем слив продолжается после задержания и речь уже идет о задержании Сейрана Оганяна, однозначно можно сказать, что предпринимается попытка оказать влияние на ход выборов», – заявил в беседе с «7or» политолог Степан Даниелян, отвечая на вопрос о том, не является ли задержание бывшего командующего Армией обороны НКР Самвела Бабаяна политическим преследованием.
По его словам, альянс «Оганян-Раффи-Осканян» является наиболее радикально настроенной против действующей власти силой, и в ней присутствуют люди, занимавшие высокие посты и способные стать для людей из власти, в особенности из армии, потенциальными лидерами в случае изменения ситуации.
«В отличие от остальных альянсов, здесь эта возможность присутствует, и Серж Саргсян не чувствует себя столь уж уверенно. Он не уверен, что сможет впоследствии полностью контролировать парламент, и, по-видимому, пытается изолировать возможных лидеров, которые будут восприниматься таковыми в самой власти», – подчеркнул Степан Даниелян.