Վրաստանում կարծում են՝ ավելի լավ է գազատարը տալ Ադրբեջանին, քան Հայաստանին
Տնտեսական հարցերի փորձագետ Գեորգի Խուխաշվիլին կարծում է, որ գլխավոր գազատարը Հայաստանին փոխանցելը ռազմավարական սխալ կլինի։ Ինչպես տեղեկացնում են վրացական ԶԼՄ-ները, «Մեդիանյուզ»-ի հետ զրույցում նա մեկնաբանել է «Ռեգնում» գործակալության այն հայտարարությունը, որի համաձայն Հայաստանը ցանկություն է հայտնել գնել Վրաստանով անցնող գազատարի հատվածը, որով Ռուսաստանը գազ է մատակարարում Հայաստանին։
Խուխաշվիլիի խոսքերով՝ գլխավոր գազատարի հատվածը Հայաստանին կամ Ռուսաստանին փոխանցելը կարող է տարածաշրջանում Վրաստանի կողմից որոշակի քաղաքական լծակների կորուստ նշանակել, կամ չկամեցողներին լուրջ սադրանքների հնարավորություն կտա։
-Դա Հայաստանի հետ փոխըմբռնման որոշակի մեխանիզմ է և հիշեցում այն մասին, որ մեր քաղաքական գործընկերությունը պետք է շարունակվի, և Հայաստանում «տաք գլուխներում» վատ մտքեր չպետք է ծագեն։ Այդ հանգամանքը հաշվի առնելով՝ Ռուսաստանը ևս ձեռքով-ոտքով կապված կլինի, քանի որ Հայաստանին գազ մատակարարելը կարևոր է նաև նրա համար։ Դրանից ելնելով՝ գազատարը Հայաստանին կամ Ռուսաստանին փոխանցելը ռազմավարապես անթույլատրելի է,-նշել է Գ. Խուխաշվիլին։
Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանին կամ որևէ այլ երկրի, ապա Խուխաշվիլիի կարծիքով՝ եթե խաղի կանոնները համաձայնեցվեն, և գազատարը նրանց հետ միասին ղեկավարեն նաև վրացական իշխանությունները, ապա դրանում վատ բան չի լինի։

В Грузии считают, что газопровод лучше передать Азербайджану, чем Армении
Эксперт по вопросам экономики Георгий Хухашвили считает, что передача магистрального газопровода Армении будет стратегической ошибкой. Как сообщают грузинские СМИ, в беседе с «Медианьюс», он прокомментировал информацию агентства «Регнум», согласно которой, Армения выразила желание купить участок газопровода, проходящий по территории Грузии. Через этот газопровод осуществляется подача российского природного газа стране.
По словам Хухашвили, Грузия, в соответствии с международными стандартами, должна взять на себя ответственность за снабжение Армении природным газом посредством упомянутого участка газопровода - кто бы ни был его владельцем. Однако передача участка магистрального газопровода Армении или России может означать потерю Грузией определенных политических рычагов в регионе, либо даст недоброжелателям возможность для осуществления серьезных провокаций.
«Это определенный механизм взаимопонимания с Арменией и напоминание о том, что наше политическое партнерство должно продолжаться, и в Армении в "горячих головах" не должны появляться плохие мысли. С учетом этого фактора, Россия также будет связана по рукам и ногам, поскольку снабжение Армении природным газом важно и для нее. Исходя из этого, передача трубопровода Армении или России стратегически недопустима», - отметил Георгий Хухашвили.
Что же касается Азербайджана, или какой-либо другой страны, то, по мнению Хухашвили, если правила игры будут согласованы и управление трубопроводом вместе с ними будут контролировать и грузинские власти, в этом не будет ничего плохого.
Как считает Хухашвили, существуют международные стандарты эксплуатации, которые Азербайджан не нарушит.