Նիդեռլանդների խորհրդարանական ընտրություններում հաղթել է վարչապետի կուսակցությունը
Նիդեռլանդներում նախօրեին կայացած խորհրդարանական ընտրություններում հաղթել է վարչապետ Մարկ Ռյուտեի «Հանուն ազատության ու ժողովրդավարության ազգային կուսակցությունը», որը կարող է ունենալ 32 մանդատ: Այս մասին հայտնում է «Vesti.ru»–ն։
Հերտ Վալդերսի «Ազատություն» կուսակցությունը, որը դեմ է ներգաղթին, իսլամին, միասնական Եվրամիությանը, խորհրդարանում կարող է հավակնել միայն 19 տեղի:
Նմանատիպ արդյունք ունի ևս երեք կուսակցություն:
Անցած ընտրություններում վարչապետի կուսակցությունը երկու անգամ ավելի շատ մանդատի հնարավորություն էր ստացել:
Եվրոպացի առաջնորդներն արդեն շնորհավորել են Մարկ Ռյուտեին և չեն թաքցրել իրենց ուրախությունը եվրասկեպտիկի պարտության համար:

На парламентских выборах в Нидерландах победила партия премьера Рютте (видео)
В Нидерландах объявлены предварительные итоги парламентских выборов. «Партия свободы», которая выступает против мигрантов и единого Евросоюза, не смогла выйти в лидеры. Она может претендовать лишь на 19 мест в парламенте. Такой же результат – еще у трех партий, сообщает «Vesti.ru».
Движение действующего премьера Марка Рютте занимает первое место и может рассчитывать на 32 мандата. На прошлых выборах партия получила на девять кресел больше.
Для формирования правящей коалиции в Нидерландах необходимо простое депутатское большинство. Наблюдатели отмечают, что у «Партии свободы» Герта Вилдерса – минимальные шансы войти в правящую коалицию. Все крупные движения уже заявили о том, что не собираются сотрудничать с крайне правыми.