Վրացական կողմի հակահայկական հերթական պահվածքը
Հայերենով գրքեր, թերթեր կամ ամսագրեր արգելվում է անցկացնել Վրաստան՝ անկախ դրանց բովանդակությունից: «Դուք իրավունք չունեք գրքերը ձեզ հետ Ջավախք տանել, չի թույլատրվում, դրանք պետք է թողնեք այստեղ՝ մեզ մոտ»,-Հայաստան-Վրաստան սահմանային բոլոր անցակետերում նման պատասխան են տալիս, երբ Վրաստան մեկնող հայ ուղևորների ձեռքում վրաց  սահմանապահները հայտնաբերում են գրքեր, ամսագրեր կամ պարզապես գրահրատարակչական այլ  նյութեր։
Նույն ճակատագրին է արժանացել մի քանի օր առաջ հայ երիտասարդների կողմից  Ջավախք ուղարկված գրքերի, թերթերի ու ամսագրերի հերթական խմբաքանակը, որը վրաց սահմանապահները Նինոծմինդայի մաքսակետից հետ են դարձրել: Սույն խմբաքանակի մեջ ներառվող գրքերը չեն պարունակել հակավրացական որևէ քարոզչություն, այլ եղել են տարբեր բնագավառներին վերաբերող գրականություն՝ սկսած խոհարարությունից, գեղարվեստական գրականությունից մինչև հայկական դրոշը և գերբը պատկերող պաստառներ:  Սակայն վրաց մաքսավորները դրանք համարել են հակաօրինական և գրքերի խմբաքանակը անցկացնելու փորձը որակել են պետական դավաճանություն վրացական պետության նկատմամբ։ Այդ խմբաքանակից մեկական նմուշ վերցնելով՝ նրանք արգելել են դրանք Վրաստան տեղափոխել: Ի դեպ, հատկանշական է, որ սույն խմբաքանակի մեջ եղել են նաև Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության պաշտոնական ամսագրերը, որոնք ևս վրաց մաքսավորնեը փաստորեն հակապետական քարոզչություն են համարել:
Բավրայի մաքսակետում մի քանի օր պահված գրքերի խմբաքանակը հետ վերցնող Վահրամ Միրաքյանը վրացական կողմի այս քայլը որակեց ֆաշիզմ։ «Մենք այստեղ տեսնում ենք և՛ վրացական քարոզչության, և՛ արևմուտքի արժեքների կեղծ բնույթը. որ նրանք մի բան ասում են, բայց իրականում հնարավոր չէ, որ արևմուտքում չիմանան, թե ինչ ֆաշիստական ռեժիմ է Վրաստանում ձևավորվել: Լավագույն օրինակը այս գրքերի պատմությունն է: Եթե անջատողական գրականություն լիներ, եթե ահաբեկչական գրականություն լիներ, միանշանակ հասկանալի կլիներ, բայց եթե Պարույր Սևակի գիրքն են բռնում սահմանին, սա նշանակում է, որ էնտեղ ֆաշիստական ռեժիմ է գործում»-ասել է Վահրամ Միրաքյանը:
Սակայն վրացական կողմի նման ակնհայտ հակահայկական պահվածքին հայկական կողմը որևէ լուրջ պատասխան մինչև հիմա չի տալիս: Վահրամ Միրաքյանը այս փաստը բացատրում է նրանով, որ մենք այժմ միայն մտածում ենք ճանապարհների մասին։
-Վրաստանի ուղղությամբ հայկական քաղաքականությունը ներկա պահին կարելի է բնութագրել այսպես՝ ամեն ինչ անել, մենակ ճանապարհը չփակվի։ Այսինքն՝ ամեն ինչ ներել: Եվ սրա շրջանակներում էլ այս բարձիթողի վերաբերմունքն է Ջավախքի և վրացահայության նկատմամբ: Սրանով Վրաստանը աստիճանաբար թուլացնում է հայկական գործոնը Վրաստանում, որի հետևանքները ապագայում շատ տխուր կարող են լինել Հայաստանի համար»,-նշել է Վահրամ Միրաքյանը:

Очередной антиармянский выпад грузинской стороны
Провоз в Грузию книг, газет или журналов на армянском языке, вне зависимости от их содержания, запрещается. «Вы не имеете права брать с собой в Джавахк книги, не разрешается, их нужно оставить у нас», - во всех пограничных пропускных пунктах Армения-Грузия дают такой ответ в случае, если у армянских пассажиров, отправляющихся в Грузию, пограничники обнаруживают книги, журналы или просто издательские материалы.
Такая же участь постигла очередную партию отправленных на днях в Джавахк книг, газет и журналов, которые грузинские пограничники вернули обратно с таможенного пункта в Ниноцминде. Имеющиеся в этой партии книги не содержали какой-либо  антигрузинской пропаганды. Это была литература, касающаяся различных сфер деятельности, начиная с кулинарии, художественной литературы и до плакатов с изображением армянского флага и герба. Однако грузинские таможенники посчитали это нелегальным, а попытку провести партию книг квалифицировали как государственную измену по отношению к грузинскому государству. Взяв по одному образцу из этой партии, они запретили перевозить их в Грузию. Примечательно, что среди материалов были и официальные журналы Республиканской партии Армении, которые грузинские таможенники, фактически, также посчитали антигосударственной пропагандой.
Ваграм Миракян, забравший книги, которые несколько дней хранились на таможне в Бавре, квалифицировал этот шаг грузинской стороны как фашизм. «Мы видим здесь лживый характер грузинской пропаганды и западных ценностей. Они говорят одно, но в действительности невозможно, чтобы на Западе не знали о том, какой фашистский режим сформировался в Грузии. Лучшим примером является история с этими книгами. Если бы это была сепаратистская или террористическая литература, то, однозначно, было бы понятно, но если книгу Паруйра Севака не пропускают через границу, то это значит, что там действует фашистский режим», - сказал Ваграм Миракян.
Однако на подобное откровенно антиармянское поведение грузинской стороны армянская сторона до сир пор не дает никакого серьезного ответа. Ваграм Миракян объясняет этот факт тем, что мы сейчас думаем лишь о дорогах.
«На данный момент армянскую политику по отношению к Грузии можно охарактеризовать как «делать всё, лишь бы дорога не закрылась». То есть, всё прощать. И в рамках этого проявляется столь попустительское отношение к Джавахку и грузинскому армянству. Тем самым, Грузия постепенно ослабляют армянский фактор в Грузии. В будущем последствия этого могут быть для Армении плачевными», - отметил Ваграм Миракян.