Ինչու է Սերժ Սարգսյանը դիմել Կարեն Կարապետյանի օգնությանը
ՀՀԿ-ի ամբողջ քարոզարշավը հիմնված է քաղտեխնոլոգիական կեղծիքի վրա: Դա նմանվում է մատնոցֆռցնոցիի, երբ փափուկ գնդակը վաղուց հանված է մատնոցների միջից (այն պահվում է ֆռցնողի մատների արանքում), բայց թակարդն ընկած հարիֆներին առաջարկում են ընտրել, թե որ մատնոցի մեջ է գտնվում նույն այդ գնդակը:
ՀՀԿ-ի «մատնոցը» համամասնական ցուցակն է, որի մեջ չկա վարչապետ Կարեն Կարապետյանը: Ցուցակը գլխավորում է Վիգեն Սարգսյանը, ով «Ֆունտի» գործառույթ է իրականացնում ՀՀԿ ղեկավարի համար: Վերջինս նույնպես չկա ցուցակում, ինչը կրկին խաբեություն է, քանզի նա կա՝ ի դեմս Վիգեն Սարգսյանի, Կարեն Ավագյանի, Գալուստ Սահակյանի, Արմեն Աշոտյանի, Առաքել Մովսիսյանի (Շմայս), գեներալ Մանվելի, Սամվել Ալեքսանյանի ու ՀՀԿ-ի գաղափարական թևի մյուս անդամների:
Ս. Սարգսյանը ցուցակ չի մտել, որպեսզի հանրությանը չգրգռի, իսկ ցուցակում չգտնվող Կարեն Կարապետյանի օգնությանն է դիմել ու նրան ՀՀԿ-ի փիառ դեմքը դարձրել, որովհետև տեղյակ է, որ իշխանական թիմից միայն վարչապետն ունի հանրային որոշակի վարկանիշ, և միայն նա է, որ ալերգիա չի առաջացնում մարդկանց մոտ:
Դատելով ամենից՝ Սերժ Սարգսյանն ու Կարեն Կարապետյանը սեփական հաշվարկներն ունեն:
Սարգսյանը մի կողմից Կարապետյանի վարկանիշն է ուզում օգտագործել այս ընտրարշավում, որպեսզի կարողանա ՀՀԿ-ի համար «տակից» տոկոս «խփելը» «լեգիտիմացնել», մյուս կողմից էլ փորձում է ընտրարշավի ժամանակ հնարավորինս մաշեցնել նույն Կարապետյանի վարկանիշը:
Թե ինչ հաշվարկով է Կարապետյանը մտել քարոզչական թոհուբոհ, տեսանելի կդառնա ապրիլի 3-ից հետո: Համենայնդեպս, Սերժ Սարգսյանը չի թաքցնում, որ իր նպատակը 2018-ին վարչապետի կարգավիճակով վերարտադրվելն է:
Ամենագլխավորը, սակայն, ՀՀ քաղաքացիների հաշվարկը կյանքի կոչելն է: Հաշվարկն այդ իշխանափոխությանն է վերաբերում:
Հ.Գ.: ՀՀԿ-ի քարոզչական մյուս բլեֆն այն է, որ իրենք չեն ներկայանում որպես իշխանություն: Իրենց դրել են «ռետինե խողովակի» տեղ ու խոսում են ինչ–որ փոփոխություններից:
Քարոզարշավին հետևելիս այնպիսի տպավորություն ես ստանում, որ մեր երկրում իշխանություն չկա: Իսկ իշխանության անունից հանդես եկողներն անմեղ գառնուկներ են:
Սերժ Սարգսյանը, փաստորեն, որոշել է գառան մորթի գցել գայլի վրա «Քանի ոչխարի էլ խաբենք, էլի քյար է» ծրագրի շրջանակներում:

Почему Серж Саргсян прибег к помощи Карена Карапетяна
Вся агиткампания РПА основана на политтехнологическом блефе. Это сродни игре в напёрстки, когда шарик уже давно не под ними (находится в руках вращающего напёрстки), но попавшим в ловушку лохам предлагается выбрать, в каком из них находится этот самый шарик.
«Напёрстком» РПА является пропорциональный список партии, в который не включен премьер-министр Карен Карапетян. Список возглавляет Виген Саркисян, исполняющий функцию «зицпредседателяФунта» для руководителя РПА. Последнего тоже нет списке, что также является блефом, так как он присутствует в нем в лице Вигена Саркисяна, Карена Авагяна, Галуста Саакяна, Армена Ашотяна, Аракела Мовсисяна (Шмайса), генерала Манвела, Самвела Алексаняна и других представителей идеологического крыла РПА.
Серж Саргсян не вошел в список, чтобы не раздражать общество, а к помощи Карена Карапетяна, не находящегося в списке, и превращению его в пиар-лицо РПА прибег, так как из властной команды хоть каким-то рейтингом в обществе обладает лишь премьер, и только он не вызывает у людей аллергии.
Судя по всему, у Сержа Саргсяна и Карена Карапетяна свои собственные расчеты.
Саргсян, с одной стороны, хочет использовать рейтинг Карапетяна в текущей агиткампании, чтобы суметь «легитимировать» подспудный «набор» процентов для РПА, а с другой – пытается по возможности износить этот рейтинг в ходе избирательной агитации.
С каким расчетом Карапетян вошел в агитационную суматоху, станет ясно после 3 апреля. По крайней мере, Серж Саргсян не скрывает, что его целью является воспроизводство своей власти в 2018 году в статусе премьера.
Однако самым главным является реализация расчета граждан РА. Расчета по части смены власти.
P.S. Другим пропагандистским блефом РПА является то, что они не позиционируют как власти. Прикинулись шлангами и заявляют о каких-то изменениях.
При наблюдении за ходом агиткампании складывается впечатление, что власти в нашей стране нет, а выступающие от ее имени являются невинными овечками.
Фактически, Серж Саргсян решил надеть на волков овечьи шкуры – в рамках программы «Скольких баранов проведем, и то прок».
«Напёрстком» РПА является пропорциональный список партии, в который не включен премьер-министр Карен Карапетян. Список возглавляет Виген Саркисян, исполняющий функцию «зицпредседателя Фунта» для руководителя РПА. Последнего тоже нет списке, что также является блефом, так как он присутствует в нем в лице Вигена Саркисяна, Карена Авагяна, Галуста Саакяна, Армена Ашотяна, Аракела Мовсисяна (Шмайса), генерала Манвела, Самвела Алексаняна и других представителей идеологического крыла РПА.