Թայլանդում ռուս զբոսաշրջիկը մի ամբողջ օր բաց ծովում մնալուց հետո փրկվել է
Ռուսաստանցի Դմիտրի Սամովը, ով մեկ օր առաջ Թայլանդի հարավային հատվածում կորել էր բաց ծովում, հայտնաբերվել է ողջ և շուտով տեղափոխվելու է ափ։ Այս մասին հայտնել է Թայլանդում Ռուսաստանի դեսպանատան հյուպատոսական բաժնի ղեկավար Վլադիմիր Սոսնովը. փոխանցում է ТАСС–ը։
Միջադեպը ռուս զբոսաշրջիկների հետ տեղի էր ուենցել Անդամանյան ծովում՝ Ռարա Նոյ կղզու շրջանում մարտի 2–ին։
«Ռուսաստանից 4 տղամարդ սուզալողով են զբաղվել, սակայն արագ ստորջրյա հոսքի պատճառով նրանք ցրվել են տարբեր կողմեր»,–պատմել է Սոսնովը։
Նրա խոսքերով՝ 3 զբոսաշրջիկ կարողացել է միանգամից ջրի երես դուրս գալ և սպասել է օգնության՝ իր մասին իմաց տալով մոտակայքում գտնվող նավակներին։ Սակայն 4–րդ զբոսաշրջիկ Դմիտրի Սովովի ճակատագիրը մնացել է անհայտ։ Նրա որոնմանը միացել են ոստիկանությունը և զինվորականները։
«Այսօր առավոտյան Սոմովին բաց ծովում հայտնաբերել է ձկնորսը։ Ռուսաստանի դեսպանությունը մեծ շնորհակալություն է հայտնում բոլոր նրանց, ովքեր մասնակցել են մեր հայրենակցի որոնմանը և փրկարարական աշխատանքներին»,–հաղորդել է դիվանագետը։

В Таиланде российского туриста спасли после суток пребывания в открытом море
Россиянин Дмитрий Сомов, который днем ранее пропал в открытом море на юге Таиланда, найден живым и в скором времени будет доставлен на берег. Об этом сообщил заведующий консульским отделом посольства России в Таиланде Владимир Соснов, передает ТАСС.
Инцидент с группой российских туристов произошел в Андаманском море в районе острова Рача Ной 2 марта.
«Четверо мужчин из России занимались сноркелингом, но из-за сильного подводного течения их неожиданно начало разносить в разные стороны», – рассказал Соснов.
По его словам, трое туристов смогли сразу выбраться на поверхность и дождаться помощи, дав о себе знать находящимся неподалеку лодкам. Однако судьба четвертого туриста, Дмитрия Сомова, оставалась неизвестной. К его поискам были привлечены полиция и военные.
«Сегодня утром Сомова в открытом море подобрал рыбак. Посольство России выражает большую благодарность всем тем, кто участвовал в поисках и спасении нашего соотечественника», – сообщил дипломат.