1988 թվականի փետրվարի 27-ից 29-ը խորհրդային Ադրբեջանի Սումգայիթ քաղաքում ադրբեջանական իշխանությունների կողմից պետական մակարդակով իրականացվեցին քաղաքի հայ ազգաբնակչության զանգվածային սպանություններ և տեղահանություն, որը միտված էր խեղդելու, ոչնչացնելու մեր ազգային-ազատագրական զարթոնքը։
Սակայն 20-րդ դարասկզբին արյան մեջ խեղդված հայ ժողովուրդը մարտի բռնվեց թշնամու, հրոսակախմբերի դեմ և անհավասար պատերազմում հաղթեց՝ հաստատելով իր դարավոր բնօրրանում՝ Արցախում, ազատ, ինքնիշխան լինելու իր իրավունքը։
Հավերժ խոնարհում՝ անմեղ զոհերի հիշատակին։
Հայ ազգը հոգեբանորեն ու ֆիզիկապես պիտի պատրաստ լինի ցանկացած պահի համազգային բանակի վերածվելու:
«Օհանյան–Րաֆֆի–Օսկանյան» դաշինքը գլխավորող, ՀՀ ՊՆ նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանի ֆեյսբուքյան էջից
Սեյրան Օհանյան. «Հավերժ խոնարհում՝ անմեղ զոհերի հիշատակին» (լուսանկարներ)

Сейран Оганян: «Вечное преклонение перед памятью невинных жертв» (фото)
С 27 по 29 февраля 1988 года азербайджанскими властями на государственном уровне были осуществлены массовые убийства и выселения армянского населения города Сумгаит, нацеленные на удушение, подавление нашего национального-освободительного пробуждения.
Однако утопший в начале 20 века в крови армянский народ вступил в бой с врагом, разбойничьими бандами и победил в неравной схватке, утвердив свое право на свободную и суверенную жизнь на своей исторической земле – в Арцахе.
Вечное преклонение перед памятью невинных жертв!
Армянская нация психологически и физически должна быть готова в любой момент стать общенациональной армией.