Ռուսաստանը, Իրանն ու Թուրքիան կվերսկսեն Աստանայի բանակցությունները Սիրիայի հարցով
Ռուսաստանը, Թուրքիան և Իրանը նախապատրաստական աշխատանքներ են իրականացնում Սիրիայի իշխանության և ընդդիմության միջև ևս մեկ հանդիպում կազմակերպելու համար:
НТВ–ով հեռարձակվող «Итоги недели» հաղորդմանը նման հայտարարություն է արել ՌԴ ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովը։
Ռուս դիվանագետը տեղեկացրել է նաև, որ բանակցությունները կանցկացվեն Ղազախստանի մայրաքաղաք Աստանայում փետրվարի 15-16-ին:
Սիրիայի իշխանության և ընդդիմության միջև կայացած նախորդ հանդիպումը կայացել էր Աստանայում հունվարի 23-24-ին:
Լավրովը նաև հայտնել է, որ ծրագրվող հանդիպմանը հրավիրվել են ԱՄՆ-ի և Հորդանանի իշխանությունների ներկայացուցիչները, ինչպես նաև ՄԱԿ-ում Սիրիայի հատուկ ներկայացուցիչ Ստեֆֆան դե Միստուրան:

США будут наблюдателями на встрече по Сирии Астане 15 февраля, заявил в понедельник замглавы МИД РФ Михаил Богданов, сообщает РИА «Новости».
«В качестве наблюдателя рассчитываем на приезд представителя Соединённых Штатов Америки», – сказал он журналистам.
Замглавы МИД РФ не уточнил, кто именно будет представлять Вашингтон на встрече. «В прошлый раз был посол. Сейчас США будут решать, кто их представит», – сказал Богданов.
По его словам, «Турция, Иран, Россия и Иордания будут гарантами на встрече». Кроме того, на встрече будет присутствовать представитель ООН.
США примут участие во встрече по Сирии в Астане