Ադրբեջանական զինուժը ականանետից ու նռնականետերից արձակել է 34 արկ (լուսանկար)
Փետրվարի 9-ին և լույս 10-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում արձանագրվել է հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանաման ռեժիմի խախտումների աճ: Նշված ժամանակահատվածում հակառակորդը 60 և 82 միլիմետրանոց ականանետերից, տարբեր տիպի նռնականետերից ու հրաձգային զինատեսակներից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է շուրջ 70 անգամ՝ հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակելով ավելի քան 1000 կրակոց: Առավել ինտենսիվ խախտումներ են արձանագրվել առաջնային գծի արևելյան, հարավային և հյուսիսարևելյան ուղղություններում: Նշված հատվածներում ադրբեջանական զինուժը ականանետից ու նռնականետերից, ընդհանուր առմամբ, արձակել է 34 արկ, որից 24-ը ականանետերից, 10-ը՝ նռնականետերից:
ՊԲ առաջապահ զորամասերը տիրապետում են օպերատիվ-մարտավարական իրադրությանն առաջնագծում՝ խիստ անհրաժեշտության դեպքում պատասխանելով հակառակորդի նախահարձակ գործողություններին:

ВС Азербайджана выпустили по армянским позициям 34 снаряда (инфографика)
9 февраля и в ночь на 10 февраля на карабахско-азербайджанской линии соприкосновения войск был зафиксирован рост нарушений режима прекращения огня со стороны противника, сообщает пресс-служба Минобороны НКР.
За указанный период азербайджанские ВС нарушили режим прекращения из минометов калибра 60 и 82 мм, гранатометов различного типа и стрелкового оружия 70 раз.
В направлении армянских позиций в общей сложности было произведено более 1000 выстрелов.
Наиболее интенсивные нарушения были зафиксированы на южном, восточном и северо-восточном направлениях линии соприкосновения. На указанных участках азербайджанские ВС выпустили из минометов и гранатометов 34 снаряда (24 – минометных, 10 – гранатометных).
Передовые подразделения Армии обороны НКР владеют оперативно-тактической ситуацией на линии фронта, отвечая в случае крайней необходимости на провокационные действия противника.