«Աուդիտորական գործունեության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու նախագիծն ԱԺ օրակարգ չընգրկվեց վերաքվեարկության արդյունքում (տեսանյութ)
Փետրվարի 6–ին՝ Ազգային ժողովի 5–րդ գումարման 11–րդ նստաշրջանի քառօրյա նիստում, քվեարկության է դրվել ԱԺ պատգամավորներ Էլինար Վարդանյանի, Ստեփան Մարգարյանի, Վահե Հովհաննիսյանի և Թևան Պողոսյանի կողմից ներկայացված և հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը չստացած «Աուդիտորական գործունեության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին նախագիծը 5–րդ գումարման 11–րդ նստաշրջանի օրակարգ ընդգրկելու մասին հարցը։
ԱԺ պատգամավոր, ՀԱՄԱԽՄԲՈՒՄ կուսակցության փոխնախագահ Էլինար Վարդանյանի խոսքով՝ «Աուդիտորական ընկերությունների մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու նախագծով առաջարկում են կատարել այնպիսի փոփոխություններ, որոնք կթեթևացնեն աուդիտորական ընկերությունների աշխատանքը։
–Գործող կարգավորումներով՝ աուդիտորական ըկերությունները պետք է ունենան 5 պարտադիր որակավորված աուդիտոր, մինչդեռ պատվերների սահմանափակ լինելու պատճառով աուդիտորական ընկերություններն իրականում լուրջ դժվարությունների առաջ են կանգնել։ Մենք առաջարկում են կրճատել այդ պարտադիր 5 աշխատողների քանակը 2–ի՝ հնարավորություն տալով աուդիտորական ընկերություններին լինել ավելի ճկուն, և իրենք որոշեն՝ քանի աշխատող են ընդունում՝ ելնելով պատվերներց,–ասել է Էլինար Վարդանյանը։
Հարցը դրվել է քվեարկության և ընդունվել 37 կողմ, 32 դեմ, 2 ձեռնպահ ձայնով։
Սակայն անմիջապես հետո ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը հայտարարել է վերաքվերակություն, ինչի արդյունքում հարցը չի ընդունվել՝ 33 կողմ, 52 դեմ 4 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ։

Законопроект об изменениях в законе РА «Об аудиторской деятельности» не внесли в повестку НС повторным голосованием (видео)
Сегодня в ходе первого заседания 11-ой сессии Национального собрания Армении 5-го созыва на голосование был вынесен вопрос включения в повестку заседаний НС представленного депутатами Элинар Варданян, Степаном Маргаряном, Ваге Ованнисяном и Теваном Погосяном законопроекта о внесении изменений в закон РА «Об аудиторской деятельности».
По словам депутата НС, вице-председателя партии «Консолидация» Элинар Варданян, проектом закона предлагается внести такие изменения, которые позволили бы облегчить работу аудиторских компаний.
«Согласно действующим нормам, аудиторские компании обязательно должны иметь 5 квалифицированных аудиторов, в то время как в условиях ограниченности заказов компании стоят перед серьезными трудностями. Мы предлагаем сократить число обязательных работников с 5 до 2, предоставив аудиторским компаниям возможность быть более гибкими и решать, сколько работников нанимать – в зависимости от заказов», – сказала Варданян.
Вопрос был вынесен на голосование и принят 37 голосами «за» и 32 – «против».
Однако сразу после этого вице-спикер НС Эрмине Нагдалян объявила повторное голосование, в результате которого вопрос был отклонен 33 голосами «за» и 52 – «против».