Եթե հետադարձ հայացք նետենք, ապա պարզ կերևա, որ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի քաղաքական պիկը անցյալում է։ Դա տեսնում ու հասկանում են նաև նրա շուրջը հավաքված տարբեր տրամաչափի կազմակերպություններն ու գործիչները։
Ընդամենը 2 տարի առաջ նախագահի թեկնածու Լևոն Տեր-Պետրոսյանն ինքնավստահ և «պապայական» ոճով շնորհավորում էր ժողովրդի Նոր տարին։ Այդ շնորհավորանքը թերթերի ու DVD-ների միջոցով տարածվում էր Հայաստանի ողջ տարածքով մեկ։ Սակայն այս Ամանորը չուներ նախկին պաթետիզմը։ Հայ ժողովրդին այս տարի շնորհավորեց Տեր-Պետրոսյանի քաղբանտարկյալ թիմակից Նիկոլ Փաշինյանը, և դա շատ խորհրդանշական էր՝ մանավանդ ՀԱԿ շարքային ակտիվիստների այն խոսակցությունների ֆոնին, որ Նիկո՛լը պետք է փոխարինի անվճռական Տեր–Պետրոսյանին։ Այդ առումով յուրօրինակ փորձաքար կարող է դառնալ թիվ 10 ընտրատարածքում կայանալիք ընտրությունը։ Եթե Փաշինյանը հաղթեց, ապա նա կլինի միակը, ով Տեր-Պետրոսյանի թիմից իրական արդյունք է ապահովել։ ՀԱԿ-ում դա շատ լավ հասկանում են և պատահական չէ, որ ՀՀՇ-կան Արամ Մանուկյանը հունվարի 8-ի հանրահավաքում խոսում էր այն մասին, որ բարոյական հաղթանակներն անբարոյականություն են։ Նրա ասածի ենթատեքստը հասկանալի էր և ուղղված էր ՀԱԿ ղեկավարությանը։
Բանն այն է, որ մինչև այժմ Տեր-Պետրոսյանը ֆորմալ պարտություն է կրել և փորձել է վիճակը ներկայացնել բարոյական հաղթանակների տեսքով (ժողովրդի ակտիվացում, իրավունքների համար մշտապես պայքարող զանգվածի գոյություն և այլն)։ Բարոյական հաղթանակի թեման հատկապես արդիական դարձավ նաև բարոյական հաղթանակների խորհրդանիշի վերածված Վարդան Մամիկոնյանի արձանի մոտ տեղի ունեցած հանրահավաքի ժամանակ, երբ Տեր–Պետրոսյանը փորձեց վերաիմաստավորել բարոյական հաղթանակների շարքը՝ դրանք ներկայացնելով որպես իրական հաղթանակներ։ Բայց Տեր-Պետրոսյանի թիմին, ենթադրաբար, չի բավարարում վերացական արդյունքը, և նրանք, թերևս, հույս են կապում թիվ 10 ընտրատարածքի հետ։
Նիկոլի հաղթանակի դեպքում Կոնգրեսում տրամադրությունների և քաղաքական ֆիգուրների որոշակի դերափոփոխություն կարող է լինել ու դրա համար, օդ ու ջրի պես, հաղթանակ է պետք։ Արդյունք չարձանագրելու դեպքում ՀԱԿ-ում կխորանա հիասթափությունն ու անելանելիությունը։
Ի դեպ, այս վերջին շրջանում ակնհայտ դարձավ, որ Նիկոլ Փաշինյանի նկատմամբ որոշակի քաղաքական խանդ կա ՀԱԿ-ի մի թևի մոտ։ Հետևաբար ակնհայտ է, որ Լևոն Տեր-Պետրոսյանն ու իր նեղ շրջապատը, հասկանալի պատճառներով, այնքան էլ շահագրգռված չեն Նիկոլի հաջողությամբ։ Նիկոլը նրանց պետք է բացառապես որպես քաղբանտարկյալ, այլ ոչ թե հաղթանակ տարած գործիչ։ Բայց մյուս կողմից էլ՝ Նիկոլի պարտությունը կլինի նաև Լ. Տեր–Պետրոսյանինն ու ողջ ՀԱԿ–ինը։
Մեր կողմից գնահատենք, որ մեծ հաշվով տերպետրոսյանական ընդդիմությունը սպառվել է և դա երևաց նաև Վարդան Մամիկոնյանի արձանի մոտ տեղի ունեցած հանրահավաքում։ Տեր–Պետրոսյանի խոսքն անվստահ էր։ Զգացվում էր, որ նա համակերպվել է իր պարտության հետ և հանրահավաքի է դուրս եկել ստիպված՝ ուրիշ ճար չունի։ Նա հաջորդ հանրահավաքի օր նշանակեց մարտի 1–ը։ Այսինքն եթե Նիկոլի ձայները կեղծվեն, ապա նա նախապես է հայտարարում, որ ոչ մի բան չի անելու՝ այլապես ի՞նչ իմաստ ուներ հաջորդ հանրահավաքի օր նշելը։ Դուրս է գալիս, որ ընտրության ցանկացած ելքի հետ ՀԱԿ–ում համակերպվելու են։ Իսկ մարտի 1–ին հանրահավաք նշանակելը նույնպես կարելի է ասել, որ ստիպված է արվում։
Հիմա Տեր–Պետրոսյանի միակ հույսը մնացել են երկու հանգամանք կամ Սերժ Սարգսյանն ընդառաջ կգնա իր առաջարկներին ու «կերկխոսի», կամ արտաքին ֆոնն անբարենպաստ կլինի Հայաստանի համար ու շանս կառաջանա իշխանությունը վերցնել։ Իսկ դա նշանակում է, որ ՀՀ առաջին նախագահի միակ գործն սպասելն է։ Սպասելը։
Թե ինչպիսի՞ն կլինի ՀԱԿ-ի հետագա ճակատագիրը՝ մասամբ կախված է նաև կիրակնօրյա ընտրական գործընթացից։ Չնայած ամեն ինչ կարծես պարզից էլ պարզ է։
Ի՞նչ է լինելու ՀԱԿ-ի հետ

Если бросим ретроспективный взгляд, то станет ясно, что политический пик Левона Тер-Петросяна в прошлом. Это видят и понимают также собравшиеся вокруг него организации и деятели различного калибра.
Всего два года назад кандидат в президенты Левон Тер-Петросян самоуверенно и «по-отцовски» поздравлял народ с Новым годом. Посредством газет и DVD это поздравление распространялось по всей территории Армении. Однако в этом Новом году прошлого патетизма не было. В этом году армянский народ поздравил с Новым годом политзаключенный товарищ по команде Тер-Петросяна Никол Пашинян, и это было очень символично, тем более, на фоне разговоров рядовых активистов АНК о том, что Никол должен заменить нерешительного Тер-Петросяна. В этом плане своеобразным пробным камнем могут стать предстоящие выборы на избирательном участке № 10. Если Пашинян победит, то он будет единственным из команды Тер-Петросяна, кто обеспечил реальный результат. В АНК это очень хорошо понимают и неслучайно, что на митинге 8-го января АОД-овец Арам Манукян говорил о том, что моральные победы являются аморальностью. Контекст его слов был понятен и был направлен руководству АНК.
Дело в том, что до сих пор Тер-Петросян нес формальные поражения и пытался представить ситуацию в виде моральных побед (активизация народа, существование постоянно борющейся за свои права массы и т. д.). Тема моральной победы стала особо актуальной во время митинга возле памятника Вардана Мамиконяна, также ставшего символом моральных побед, когда Тер-Петросян попытался переосмыслить ряд моральных побед, представив их в качестве реальных. Но команду Тер-Петросяна, видимо, не удовлетворяет абстрактный результат, и они, быть может, связывают надежду с избирательным участком № 10.
В случае победы Никола в Армянском Национальном Конгрессе может произойти определенная смена ролей политических фигур и настроений, поэтому, как вода и воздух, нужна победа. Если же результата не будет, то в АНК усилятся разочарование и безвыходность.
Кстати, в последнее время стало очевидным, что у одного крыла АНК есть определенная политическая ревность к Николу Пашиняну. Следовательно, очевидно, что Левон Тер-Петросян и его узкое окружение, по понятным причинам, не так уж заинтересованы в успехе Никола. Он им нужен исключительно как политзаключенный, а не одержавший победу деятель. Но с другой стороны, поражение Никола будет также поражением Л. Тер-Петросяна и всего АНК.
С нашей стороны оценим, что, по большому счету, терпетросяновская оппозиция изжила себя, и это стало видно и на состоявшемся возле памятника Вардана Мамиконяна митинге. Речь Тер-Петросяна была неуверенной. Чувствовалось, что он смирился со своим поражением и вышел на митинг вынужденно - другого выхода нет. Он назначил день следующего митинга на 1-е марта. То есть, если голоса Никола будут сфальсифицированы, то он заранее заявляет, что ничего не сделает, а иначе какой смысл отмечать день следующего митинга? Выходит, что в АНК смирятся с любым исходом выборов. Назначение же митинга на 1-е марта, можно сказать, также было сделано вынужденно.
Сейчас единственной надеждой Тер-Петросяна остались два обстоятельства. Либо Серж Саргсян пойдет навстречу его предложениям и вступит в диалог, либо внешний фон будет неблагоприятным для Армении и представится шанс взять власть. А это означает, что единственное дело первого президента РА - ждать. Ждать.
Какова будет дальнейшая судьба АНК? Частично это зависит и от воскресного избирательного процесса. Хотя как будто всё яснее ясного.
Что будет с АНК?