«New York Times»-ի թղթակցին արգելվել է մուտք գործել Թուրքիա
Ամերիկյան «New York Times» թերթի թղթակցին չի թույլատրվել մուտք գործել Թուրքիա: Այս մասին հայտնում է «ermenihaber.am»–ը՝ «BBC Türkçe»-ին հղումով։
Լոնդոնից Ստամբուլի Աթաթուրքի օդանավակայան ժամանած ամերիկացի լրագրող Ռոդ Նորդլանդին, առանց որևէ մեկնաբանության, արգելել են անցնել մաքսային կետից:
«Նորդլանդի՝ Թուրքիա մուտքի արգելքը կառավարության՝ տեղական և օտար մամուլի նկատմամբ հետզհետե սաստկացող ճնշումների մի մասն է», - գրում է թերթը:
Օդանավակայանում ինքնաթիռից իջնելուց հետո ոստիկանությունը Նորդլանդին տեղեկացրել է, որ նա ներառված է Ներքին գործերի նախարարության ցուցակում: Լրագրողը հարկադրված է եղել Լոնդոնի մոտակա թռիչքով հեռանալ Թուրքիայից:
Թերթի խմբագիր Դեան Բաքուեթը Թուրքիայի այս քայլը բնութագրել է որպես «անարդար» և «մամուլի ազատությունը ոտնահարող»:

Турция запретила журналисту «The New York Times» въезд в страну
Турция запретила въезд на свою территорию журналисту «The New York Times» Роду Нордланду. Как сообщает издание, один из его сотрудников-ветеранов прибыл в аэропорт имени Ататюрка в Стамбуле и там его остановили пограничники.
Далее Нордланда не пропустили, и он был вынужден вылететь в Лондон, откуда прибыл в Турцию.
Нордланд освещал для «The New York Times» события в 150 странах мира, в том числе и в Турции в декабре прошлого года. В редакции уже заявили, что действия против их сотрудника являются частью «чистки» властей против журналистов местных и зарубежных изданий.