Ընտրողը չի՞ ճանաչում իր պատգամավորին
«Օրենքի ուժ» հասարակական կազմակերպությունը 2010թ. սեպտեմբերից մինչև 2010 թվականի հոկտեմբեր իրականացրել է հետազոտություններ սոցհարցման եղանակով, նպատակ ունենալով պարզել մարզային բնակչության քաղաքական ակտիվությունն ու քաղաքական նախասիրությունները: Հարցում իրականացնողները վստահ են, որ դրանք կնպաստեն նաև  մարզային բնակչության շրջանում քաղաքացիական հասարակության կայացմանը:
Ուսումնասիրությունների արդյունքում պարզ է դարձել հետաքրքիր, ֆենոմենալ երևույթ. թիվ 19 ընտրատարածքում անցկացված հարցումների արդյունքներով պարզվել է, որ այդ տարածքում գրանցված ընտրելու իրավունք ունեցողների 42%-ը ընդհանրապես տեղյակ չէ, թե որ պատգամավորն է իրենց ընտրատարածքը ներկայացնում ԱԺ-ում: Սակայն ամենահետաքրքիրը կայանում է նրանում, որ Էջմիածին քաղաքի և մերձակա գյուղերի բնակիչների 32%-ը համոզված է, որ իրենց տարածքից պատգամավոր է ընտրվել Հակոբ Հակոբյանը, որն արդեն 3 տարի է, ինչ պատգամավոր չէ:
Հարցման արդյունքում պարզվել է նաև, որ ընտրելու իրավունք ունեցողների 72%-ն անպայման մասնակցելու է  2012թ. ընտրություններին: 43%-ը համոզված է, որ իր ձայնը որոշիչ չէ, 58%-ը  պատրաստակամություն է հայտնել մասնակցել հետընտրական պրոցեսներին, եթե տեղի ունենա ձայների կեղծում: 79%-ը դժգոհ է մարզում իրականացվող քաղաքականությունից, 54%-ը կարծում է իրավիճակը կշտկվի համակարգային փոփոխությունների արդյունքում:

Избиратель не знает своего депутата?
С сентября по октябрь 2010г. общественная организация «Оренки уж» (Сила закона) провела соцопросы с целью выяснения политической активности и политических предпочтений населения марзов (областей) Армении. Организаторы уверены, что опросы поспособствуют становлению гражданского общества среди населения областей.
В результате исследований выяснилось несколько интересных, феноменальных подробностей. Так, согласно опросам, 42% зарегистрированных на избирательном участке № 19 избирателей вообще не знают, кто из депутатов представляет их участок в Национальном собрании. Весьма любопытным фактом оказалось и то, что 32% населения г.Эчмиадзин и близлежащих сел уверены, что депутатом от их участка является Акоп Акопян, который уже 3 года не является депутатом.
Кроме того, 72% опрошенных заявили, что обязательно примут участие  на выборах 2012г., а 58% выразили готовность участвовать в постэлекторальных процессах (в случае фальсификации голосов). В то же время, 43% убеждены, что их голос не является решающим. Недовольство проводимой в их марзе политикой выразило 79% опрошенных, а 54% считают, что ситуация исправится в результате системных преобразований.