Քաղաքական դաշտի նոր դասավորությունը
Առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններին վերաբերող հարցեր քննարկեցին ՀԱՄԱԽՄԲՈՒՄ կուսակցության նախագահ Վարդան Օսկանյանը և ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանը: Ու թեև հայտնի էր, որ նմանատիպ հանդիպումներ նախկինում էլ էին եղել, երեկվանը հրապարակայնացվեց, ինչին էլ հաջորդեց ՀԱՄԱԽՄԲՈՒՄ կուսակցության, «Երրորդ հանրապետություն» կուսակցության և Հայաստանի դեմոկրատական կուսակցության համատեղ հայտարարությունը, ըստ որի՝ այդ կուսակցություններն ԱԺ ընտրություններին մասնակցելու են դաշինքով: Դա նշանակում է, որ համատեղ գործելու համաձայնության են եկել Օսկանյանն ու Օհանյանը, քանզի գաղտնիք չէ, որ Վիկտոր Դալլաքյանի գլխավորած «Երրորդ հանրապետությունը» փաստացի կապված է պաշտպանության նախկին նախարարի հետ:
Դատելով ամենից՝ այդ դաշինքն ընդլայնվելու է, և տարբեր տիպի քաղաքական ուժեր, հասարակական միավորումներ և ազդեցիկ անհատներ են միանալու: Այսինքն՝ ոչիշխանական դաշտում մենք կունենանք ուժի կենտրոն, որը կարող է մեծ շարասյունով մտնել խորհրդարան:
Մեծ շարասյունով խորհրդարան մտնելու հայտ էր նաև Գագիկ Ծառուկյանի խոսքը: ՀԱՕԿ նախագահն իր քաղաքական փակված էջը բացելով՝ ստեղծեց ոչիշխանական դաշտում ևս մեկ լայն դաշինքի ձևավորման հնարավորություն:
Այսպիսով, երեկվա իրադարձություններն արդեն այսօր նոր դասավորություն են առաջացրել քաղաքական դաշտում: Իշխանական թևում հազար կտորի ու բազմաթիվ թևերի բաժանված ՀՀԿ-ն է, իսկ ոչիշխանական դաշտում առաջացել են համախմբման մեծ պոտենցիալ ունեցող երկու կենտրոններ՝ Օհանյանի ու Ծառուկյանի գլխավորությամբ:
Թե ինչ ձևաչափով և քանի շարասյունով խորհրդարան կմտնեն ոչիշխանական ուժերը, ցույց կտան ապրիլյան ընտրությունները: Ամեն ինչ պետք է անել, որպեսզի քաղաքական դաշտում առաջանա մի վիճակ, երբ արդյունքներն արդեն հնարավոր չէ կեղծել. մարտը հաղթում են մարտից առաջ:
Մեկ բան ակնհայտ է՝ եթե որևէ քաղաքական ուժ կամ անհատ անկեղծորեն ցանկանում է թույլ չտալ գործող իշխանական նեղ խմբի վերարտադրությունը, ուզում է կանգնեցնել մեր պետության հետընթացը և դրական փոփոխություններ իրականացնել ներքին ու արտաքին քաղաքական ոլորտներում, ապա պետք է մանր-մունր խնդիրները մի կողմ դնի, անձնական հավակնությունները ստորադասի ընդհանուր գործին և նպաստի հաղթանակին:
Սերժ Սարգսյանի հույսն այն է, որ միավորումներ չեն լինի, և առաձին-առանձին բոլոր ուժերի ձայները հնարավոր կլինի փոշիացնել: Նա այդ ուղղությամբ մեծ ջանքեր է գործադրում: Բայց դե, այս կողմից էլ ճիշտ հակառակ նպատակով ջանք գործադրողներ կան:
Ամենակարևորն այն է, որ հանրության ճնշող մեծամասնությունը փոփոխության պահանջ ունի և այդ փոփոխությունը տեսնում է քաղաքական համախմբվածության միջոցով:

Новый расклад политического поля
Связанные с предстоящими парламентскими выборами вопросы обсудили председатель партии «Консолидация» Вардан Осканян и бывший министр обороны РА Сейран Оганян. И хотя было известно, что подобные встречи проходили и раньше, но вчерашней был придан публичный характер. За этим последовало совместное заявление партий «Консолидация», «Третья республика» и Демократическая партия Армении, из которой стало ясно, что данные силы примут участие в выборах НС в составе партийного альянса. Это означает, что соглашения о совместной деятельности достигли Осканян и Оганян, так как не секрет, что возглавляемая Виктором Даллакяном «Третья республика» фактически связана с экс-министром обороны.
Судя по всему, этот альянс расширится, и к нему присоединятся различные политические силы, общественные объединения и влиятельные индивиды. То есть на невластном поле мы будет иметь центр силы, который может войти в парламент в составе широко альянса сил.
Заявкой на вхождение в НС широким партийным альянсом было также заявление Гагика Царукяна. Открыв закрытую ранее страницу своей политической деятельности, председатель Национального олимпийского комитета Армении создал возможность формирования на невластном поле еще одного широко альянса сил.
Таким образом, вчерашние события уже сегодня привели к формированию на политическом поле нового расклада. Во властном лагере разделенная на множество фрагментов и крыльев РПА, а на невластном поле – два обладающих большим потенциалом консолидации центра во главе с Оганяном и Царукяном.
В каком формате и составе войдут в парламент невластные силы, покажут апрельские выборы. Нужно сделать всё, чтобы на политическом поле сложилось состояние, когда сфальсифицировать результаты было бы невозможным – победу в бою одерживают до его начала.
Одно очевидно: если какая-то политическая сила (или индивид) искренне хочет не допустить воспроизводства узкой группы действующей власти, остановить откат государства и осуществить позитивные изменения во внутри- и внешнеполитической сферах, она должна отложить в сторону мелкие проблемы, подчинить личные амбиции служению общему делу и поспособствовать победе.
Серж Саргсян надеется на то, что объединения в противоположном лагере не произойдет, и голоса всех сил удастся распылить по отдельности. Однако и по эту сторону есть те, кто предпринимает прямо противоположные усилия.
Самое главное в том, что подавляющее большинство общества требует изменений и видит их посредством политической консолидации.