Նիգերիայի փախստականների ճամբարին հասցված սխալ ավիահարվածի հետևանքով ավելի քան 100 մարդ է զոհվել
Նիգերիայի ռազմաօդային ուժերի ինքնաթիռները «Բոկո Հարամ» ահաբեկչական խմբավորման զինյալների դեմ ռազմական գործողության ժամանակ սխալմամբ հարվածել են երկրի հյուսիսարևելյան Բորնո նահանգի փախստականների ճամբարին։ Այս մասին հայտնում է ՏԱՍՍ–ը՝ «Press Association»–ին հղումով։
«Telegraph»–ի փոխանցմամբ՝ ավիահարվածի հետևանքով զոհվել է ավելի քան 100 մարդ, այդ թվում՝ մարդասիրական կազմակերպությունների («Բժիշկներ՝ առանց սահմանների», Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտե) աշխատակիցներ։
Նահանգի իշխանությունները հաղորդել են, որ ճամբարից տարհանում են վիրավորներին։
«Բոկո Հարամ» նիգերիական իսլամիստական կազմակերպությունը 2015-ին հավատարմության երդում է տվել «Իսլամական պետությանը»։

В Нигерии из-за ошибочного авиаудара по лагерю беженцев погибли более 100 человек
Более 100 человек погибли в Нигерии в результате авиационного удара, нанесенного по ошибке ВВС страны по лагерю беженцев в штате Борно на северо-востоке. Как передает ТАСС, об этом сообщило британское агентство «Press Association» со ссылкой на представителей властей штата.
Ошибочный удар был нанесен во время операции против экстремистской организации «Боко харам», сообщил командующий нигерийскими войсками в регионе генерал Лаки Ирабор. По его словам, военные располагали информацией, что боевики группировки находятся в районе, по которому был нанесен удар.
«Каким-то образом были убиты мирные жители, – заявил генерал Ирабор. – Мы еще не установили, сколько человек погибли в результате авиаудара».
Сообщается, среди погибших – 6 сотрудников Международного комитета Красного Креста, 13 служащих организации пострадали.