ԱՄՆ–ի բնակչության ավելի քան 50%–ը հավատում է ՌԴ–ի իրականացրած «կիբերհարձակումներին»
Համաձայն NBC հեռուստաընկերության և «The Wall Street Journal» թերթի համատեղ անցկացրած հարցման արդյունքների՝ ԱՄՆ–ի բնակչության մեծամասնությունը հավատում է, որ Ռուսաստանը, իբր, հաքերային հարձակումներ է գործել երկրում ընթացող նախընտրական մրցավազքի ընթացքում։ Նշվում է, որ հարցվածների 51%–ը հավատում է, որ Ռուսաստանը միջամտել է ընտրություններին։ 36%–ն էլ չի հավատում այդ չհաստատված փաստերին։
Հետազոտության հեղինակների տվյալներով՝ հարցվածների 70%–ը, ով հավատում է Ռուսաստանի՝ ԱՄՆ ընտրություններին միջամտելուն, համարում է, որ հաքերային հարձակումներն ազդել են ստացված արդյունքների վրա, իսկ 26%–ը կարծում է, որ չեն ազդել։
Ընդ որում, ամերիկացիների 86%–ը, ով քվեարկել է միլիարդատեր Դոնալդ Թրամփի օգտին, չին հավատում, որ ընտրությունների հարցում արտաքին միջամտությունն ազդել է վերջինիս հաղթանակի վրա։
Հարցման արդյունքները ցույց են տվել նաև, որ հարցվածների 33%–ը համարում է, որ Թրամփի և ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի միջև հարաբերությունները «բավականաչափ ընկերական են», իսկ հարցվածների 34%–ը պատասխանել է ճիշտ հակառակը։

Более 50% населения США верят в «российские кибератаки» в ходе выборов – опрос
Согласно совместному опросу телекомпании NBC и газеты «The Wall Street Journal», большинство жителей США верят в то, что Россия якобы совершала хакерские атаки во время предвыборной гонки в стране, передает «Gazeta.ru».
Отмечается, что 51% респондентов заявил, что они верят во «вмешательство» России в выборы. В свою очередь 36% ответили, что они не верят в эти неподтвержденные факты.
По данным авторов исследования, 70% опрошенных среди тех, кто верит во «вмешательство» со стороны России, считают, что хакерские атаки повлияли на исход выборов, а 26% – что не повлияли.
При этом 86% американцев, проголосовавших за миллиардера Дональда Трампа, не верят, что внешнее вмешательство в выборы повлияло на его победу.
Также результаты опроса показали, что 33% респондентов считают отношения между Трампом и президентом России Владимиром Путиным «слишком дружескими», а 34% опрошенных ответили строго наоборот.