«Համախմբում» կուսակցությունը, «Երրորդ հանրապետություն» կուսակցությունը, Հայաստանի դեմոկրատական կուսակցությունը համագործակցության համաձայնագիր են հրապարակել
Համագործակցության համաձայնագիր
Սթափ գնահատելով Հայաստանի ու Լեռնային Ղարաբաղի առաջ ծառացած մարտահրավերները, որոնք սպառնում են մեր անվտանգությանը,
արձանագրելով, որ մեզանում առկա համատարած կոռուպցիան, տնտեսաքաղաքական մենատիրությունը և պետական կառավարման արդյունավետության ցածր մակարդակը մեր պետության հետընթացի, արտագաղթի, մարդկանց կյանքի ցածր որակի հիմնական պատճառներն են,
համոզված լինելով, որ հասարակական–քաղաքական ու սոցիալ–տնտեսական ոլորտներում համակարգային փոփոխությունների հասնելը քաղաքական օրակարգի թիվ մեկ հարցն է,
գիտակցելով յուրաքանչյուրիս անհատական և հավաքական պատասխանատվությունն ու իրավիճակի ողջ լրջությունը,
կաշկանդված չլինելով կուսակցական–հատվածական շահերով,
մի կողմ դնելով առանձին հարցերի լուծման շուրջ պատկերացումների առանձնահատկությունները և առաջնորդվելով միասնաբար գործելու հանրային պահանջով,
ունենալով մեր երկիրն այս վիճակից դուրս բերելու հստակ պատկերացումներ և իրականացվելիք քայլերի հստակ ժամանակացույց,
հաշվի առնելով առաջիկա խորհրդարանական ընտրությունների գերկարևորությունը,
ընդունելով, որ Հայաստանում նոր որակի իշխանության ձևավորումը հանրության ճնշող մեծամասնության պահանջն է, և այդ պահանջը հնարավոր է իրականացնել հասարակական–քաղաքական լայն համախմբման միջոցով՝
հայտարարում ենք մեր ընդհանուր մոտեցումների և համատեղ աշխատելու պատրաստակամության մասին՝ Ազգային ժողովի ընտրությունների ժամանակ ակնկալելով ժողովրդի վստահության քվեն:
Մենք՝ «Համախմբում» կուսակցությունը, «Երրորդ հանրապետություն» կուսակցությունը, Հայաստանի դեմոկրատական կուսակցությունը, առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցելու ենք դաշինքով։
Դաշինքը բաց է և պատրաստ է համագործակցել քաղաքական այն ուժերի և միավորումների, հասարակական կառույցների ու անհատների հետ, ովքեր կիսում են մեր մտահոգությունները և տեսակետները։

«Консолидация», «Третья республика» и Демократическая партия Армении подписали соглашение о сотрудничестве
Соглашение о сотрудничестве
Трезво оценивая стоящие перед Арменией и Нагорным Карабахом угрозы безопасности,
констатируя, что присутствующие в стране повсеместная коррупция, экономико-политическая монополия и низкий уровень эффективности государственного управления являются основными причинами отката государства, эмиграции и низкого уровня жизни наших граждан,
будучи убеждены, что достижение системных изменений в социально-политической и социально-экономической сферах является главным вопросом политической повестки дня,
осознавая индивидуальную и коллективную ответственность каждого из нас и всю серьезность ситуации,
не будучи скованны партийно-групповыми интересами,
оставив в стороне специфику представлений вокруг решения отдельных вопросов и руководствуясь общественным требованием совместной деятельности,
имея четкие представления в вопросе выведения страны из нынешнего положения и график предстоящих шагов,
учитывая сверхважность ожидающихся парламентских выборов,
принимая, что формирование в Армении власти нового качества является требованием подавляющего большинства общества и что его удовлетворение возможно посредством широкой общественно-политической консолидации,
заявляем об общности наших подходов и готовности к совместной деятельности, ожидая поддержку народа в ходе выборов Национального собрания РА.
Мы, партии «Консолидация», «Третья республика» и Демократическая партия Армении, примем участие в предстоящих парламентских выборах в составе альянса сил.
Альянс открыт и готов к сотрудничеству с теми политическими силами и объединениями, общественными организациями и индивидами, которые разделяют наши обеспокоенность и подходы.