Ինչպե՞ս են ՀԱԿ անդամները շնորհավորելու Լևոն Տեր–Պետրոսյանի Ամանորը
«Հայ ազգային կոնգրեսի» ներկայացուցիչներից «7օր»-ը հետաքրքրվել է, թե ինչպե՞ս են նշելու Ամանորը և ի՞նչ եղանակով են շնորհավորելու ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի Ամանորը։
Մյասնիկ Մալխասյանն ասել է, որ կարևորն ազատության մեջ է դիմավորելու 2010-ը, սակայն լիաթոք չի ուրախանալու.
-Երբ իմ ընկերները դեռ բանտում են, չեմ կարող լիարժեք, ամբողջ սրտով նշել Ամանորը,- ասել է Մ. Մալխասյանը։
Նա նաև հույս է հայտնել, որ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի Ամանորը շնորհավորելու հնարավորություն կստանա մասսայական որևիցե միջոցառման ժամանակ.
-Լևոն Տեր-Պետրոսյանը համաժողովրդական գործիչ է, ժողովրդի կողմից ընդունված, սիրված և որևիցե պրոբլեմ չունի, որ, օրինակ, Սարյանի արձանի մոտ գա, իր ժողովրդի հետ նշի, շնորհավորի։
ՀԱԿ մեկ այլ անդամ Կարապետ Ռուբինյանն էլ դեռ չգիտի, թե ինչ եղանակով է շնորհավորելու Լևոն Տեր-Պետրոսյանին, բայց նշել է, որ սովորաբար ո՛չ այցելում է նրա տուն, ո՛չ էլ շնորհավորում։
Փոխարենը նախկին արտգործնախարար Ալեքսանդր Արզումանյանն այցելում է Լևոն Տեր-Պետրոսյանին.
-Ամանորը, ինչպես և յուրաքանչյուր հայ, ընտանիքիս հետ եմ նշելու՝ տանը։ Իսկ Տեր-Պետրոսյանին, հավանաբար, կայցելեմ հունվարի 1-ին և կշնորհավորեմ։
Ամանորին ՀՀ առաջին նախագահի տուն է այցելում նաև Արարատ Զուրաբյանը։ Շնորհավորանքի տարբերակներից մեկն էլ զանգահարելն է։
ՀԱԿ անդամ Դավիթ Շահնազարյանն էլ, ով նաև Լևոն Տեր-Պետրոսյանի խնամին է, նրան առաջին հերթին որպես ընկեր է շնորհավորում.
-Շնորհավորում ենք՝ ինչպես ընկերներն են իրար շնորհավորում, մաղթում երջանկություն, առողջություն, նպատակների իրականացում։
Ամանորյա նվերն էլ չի տարբերվում՝ «բոնբոներկա» և այն ամենը, ինչ ընդունված է հասարակությունում այդ օրերին որպես նվեր մատուցել։

Как члены АНК будут поздравлять Новый год Левона Тер-Петросяна?
«7or» поинтересовался у представителей АНК, как они будут отмечать Новый год и как будут поздравлять Новый год Левона Тер-Петросяна.
Мясник Малхасян сказал, что главное, что он на свободе будет встречать 2010 год, однако полноценно не будет радоваться.
«Когда мои друзья еще в тюрьме, не могу полноценно, от всего сердца отмечать Новый год», - сказал М.Малхасян.
Он также выразил надежду, что будет иметь возможность поздравить Новый год Левона Тер-Петросяна на каком-либо массовом мероприятии.
«Левон Тер-Петросян всенародный деятель, принятый и любимый со стороны народа и у него нет каких-либо проблем придти к памятнику Саряна и со своим народом отметить Новый год и поздравить их», - сказал Малхасян.
Другой член АНК Карапет Рубинян пока не знает, каким способом будет поздравлять Левона Тер-Петросяна, но отметил, что обычно он не посещает его дом и не поздравляет.
Взамен бывший министр иностранных дел Александр Арзуманян посещает Левона Тер-Петросяна.
«Новый год, как и любой армянин, со своей семьей отмечу дома. А Тер-Петросяна, скорее всего, посещу 1 января и поздравляю его», - добавил он.
В Новый год дом первого президента РА посещает и Арарат Зурабян. Одним из видов поздравления - это позвонить ему.
Член АНК Давид Шахназарян, который является также сватом Левона Тер-Петросяна и его в первую очередь поздравляет как друга.
«Поздравляем так, как это делают друзья, желаем счастья, здоровья, осуществление целей», - отметил он.
Новогодний подарок также не отличается - «бонбоньерка» и все то, что принято в обществе в эти дни дарить»- добавил Шахназарян.