2016–ն աչքի ընկավ երկու ֆորսմաժորային իրադարձությամբ՝ ապրիլյան քառօրյա մարտերը և ՊՊԾ գնդի գրավումը։
Եթե պետական կառավարման համակարգը թաղվում է «մեկ պատուհանի սկզբունքով» գործող կոռուպցիոն համակարգի մեջ, եթե արտաքին քաղաքականության հիմքում դրվում է երրորդ ուժին ապավինելու և «օրվա կուրսով շարժվելու» հայեցակարգը, եթե իշխանության վերարտադրությունը դառնում է «իդեա ֆիքս», եթե տարեկան միջինը կես միլիարդ դոլարով ավելանում է երկրի պարտքը (դա այն գինն է, որը վճարում է մեր ժողովուրդը՝ անարդյունավետ իշխանություն ունենալու «ճոխություն» թույլ տալու դիմաց), եթե ամեն տարի մեր քաղաքների ու գյուղերի բնակչության քանակով ՀՀ քաղաքացի է դառնում արտագաղթող, եթե ստի ու կեղծիքի արտադրությունը դառնում է իշխող նեղ վերնախավի միակ զբաղմունքը, ապա բնական է, որ լսվելու են կրակոցներ։ Այդ կրակոցները 2016–ին լսվեցին ինչպես սահմանի վրա, այնպես էլ Երևանի կենտրոնում։ Ունեցանք ցավալի կորուստներ և՛ սահմանի վրա, և՛ Երևանի կենտրոնում։
2016–ին կրակոցների միջոցով հնչեց վերջին զգուշացումը։ Եթե այսպես շարունակվի, ապա կրակոցներ լսվելու են ավելի շատ և ավելի վատ հետևանքներով։
2017–ի ապրիլին սպասվող խորհրդարանական ընտրությունները հնարավորություն են տալիս շտկել իրավիճակը, փոխել իրերի ներկայիս դասավորությունը, ձևավորել որակապես նոր իշխանություն, ստեղծել տնտեսական ժամանակակից հարաբերություններ և փակել մեր նորանկախ պատմության ամոթալի էջերը։
2017–ից է կախված, թե ինչ կունենանք 2018–ին ու դրան հաջորդող տարիներին առնվազն հնգամյա կտրվածքով։ Այնպես որ լուրջ գործընթացներ են սպասվում և միայն հասարակական–քաղաքական լայն համախմբմամբ է հնարավոր դրական արդյունք գրանցել։
2017–ից է կախված 2018–ը և հետագա տարիները
Երկուսն էլ հետևանք էին։ Վերջին տարիներին վարվող ներքին ու արտաքին քաղաքականության հետևանք։

2016 год запомнился двумя форс-мажорными событиями – четырехдневными боестолкновениями в апреле и захватом полка ППС.
Оба события были следствием. Следствием проводимой в последние годы внутренней и внешней политики.
Если система государственного управления погрязает в действующей по принципу «одного окна» коррупционной схеме, если в основу внешней политики закладывается концепция упования на третью силу и продвижения «курсом дня», если воспроизводство власти становится идеей-фикс, если внешний долг ежегодно увеличивается на полмиллиарда долларов (это та цена, которую платит наш народ за роскошь обладания неэффективной властью), если каждый год население целых городов и сел оказывается в статусе эмигрантов, если производство лжи и фальши становится единственным занятием узкой правящей элиты, то естественно, что будут раздадутся выстрелы. В 2016 году эти выстрелы прозвучали как на границе, так и в центре Еревана. В обоих случаях мы понесли болезненные потери.
Посредством выстрелов в 2016 году прозвучало последнее предупреждение. Если так продолжится, выстрелы могут стать громче и с намного худшими последствиями.
Предстоящие в 2017 году парламентские выборы дают шанс исправить ситуацию, сформировать современные экономические отношения и перелистнуть позорную страницу нашей новейшей истории.
От 2017-го зависит, какой 2018-ый и последующие за ним как минимум пять лет мы будем иметь. Так что, нас ждут серьезные процессы, и лишь посредством широкой общественно-политической консолидации можно будет добиться позитивных изменений.
От 2017-го зависит 2018-ый и последующие годы