Տեղի է ունեցել «Երրորդ Հանրապետություն» կուսակցության արտահերթ համագումարը (տեսանյութ, ֆոտոշարք)
Դեկտեմբերի 23–ին տեղի է ունեցել «Երրորդ Հանրապետություն» կուսակցության արտահերթ՝ 7-րդ համագումարը, որի ընթացքում ներկայացվել են կուսակցության փոփոխված ծրագիրն ու կանոնադրությունը, ինչպես նաև ընտրվել են վարչության անդամներն, ու ընդունվել համագումարի բանաձևը:
Համագումարի մեկնարկին կուսակցության վարչության անդամ Կարեն Դավիդյանը հայտարարել է, որ այն նվիրված է ներկուսակցական խնդիրներին, այդ պատճառով էլ ներկա չեն գտնվել այլ կուսակցության ներկայացուցիչներ և անհատ քաղաքական գործիչներ։
Համագումարի ընթացքում ելույթի խոսքով է հանդես եկել ԱԺ նախկին պատգամավոր Վիկտոր Դալլաքյանը։
–Հայաստանը կանգնած է պետականությունը կորցնելու վտանգի առաջ, և մեր կուսակցությունը հետամուտ է լինելու Հայաստանը ժամանակակից և մրցունակ երկիր դարձնելուն, ինչպես նաև նպաստելու է Արցախի անվտանգության ապահովմանը և միջազգային ճանաչմանը,–նշել է Դալլաքյանը։
Նրա խոսքով՝ առաջիկա խորհրդարանական ընտրությունները ոչ թե պատճառ, այլ առիթ են նման ձևաչափերի առարկայացման ու բյուրեղացման համար, քանի որ վերջին տասնամյակում երկրի ներքին ու արտաքին քաղաքականության մեջ արձանագրված համատարած ձախողումների արդյունքում հայտնվել ենք ոչ միայն պետականության, այլև hայրենիքի կորստյան իրական վտանգի առջև։
–«Երրորդ Հանրապետություն» կուսակցությունը դավանում է լիբերալ-պահպանողական գաղափարին, որը կարող է իրագործել ազգայինի ու համամարդակայինի, ազատության ու սոցիալական գաղափարների ներդաշնակ իրականացումը,–ընդգծել է նա։
Իր խոսքն ամփոփելով՝ Վիկտոր Դալլաքյանը նշել է, որ Հայաստանի և Սփյուռքի միասնական նպատակը պետք է լինի առաջիկա խորհրդարանական ընտրությունների միջոցով լիովին ձախողված իշխանության վերարտադրությունը թույլ չտալը։
Համագումարի վերջում միաձայն քվեարկությամբ կուսակցության նախագահ է ընտրվել Վիկտոր Դալլաքյանը, իսկ վարչության անդամներ՝ Էդուարդ Անտինյանը, Կարեն Դավիդյանը, Գագիկ Հովհաննիսյանը, Արմինե Սաղաթելայնը, Վարդան Խաչատրյանը և Ռուզաննա Ստեփանյանը։

Состоялся внеочередной съезд партии «Третья республика» (видео, фоторяд)
Сегодня, 23 декабря, состоялся внеочередной 7-ой съезд партии «Третья республика», в ходе которого были представлены измененные программа и устав, а также избраны члены правления партии и принята резолюция съезда.
В начале съезда член правления партии Карен Давидян заявил, что мероприятие посвящено внутрипартийным вопросам, ввиду чего в нем не участвуют представители других партий и отдельные политические деятели.
В ходе съезда выступил бывший депутат НС Виктор Даллакян.
«Армения стоит перед угрозой утраты государственности, и наша партия будет привержена делу превращения страны в современное и конкурентоспособное государство, как и будет способствовать обеспечению безопасности и международного признания Арцаха», – отметил Даллакян.
По его словам, предстоящие парламентские выборы являются не причиной, а поводом для становления и кристаллизации подобных форматов, так как в результате повсеместных провалов во внутренней и внешней политике в последнее десятилетие мы оказались перед лицом реальной угрозы потери не только государственности, но и родины.
«Партия «Третья республика» исповедует либерально-консервативную идеологию, которая способна претворить в жизнь гармоничную реализацию национальных, общечеловеческих, социальных идей и свобод», – подчеркнул он.
Подытоживая свое выступление, Даллакян отметил, что совместной целью Армении и Диаспоры должно быть недопущение посредством предстоящих парламентских выборов воспроизводства полностью провалившейся власти.
В конце съезда единогласным решением Виктор Даллакян был избран председателем партии, а Эдуард Антинян, Карен Давидян, Гагик Ованнисян, Армине Сагателян, Вардан Хачатрян и Рузанна Степанян – членами правления партии.