Վ. Սարգսյան. «Ադրբեջանի հետ զինված հակամարտության վերսկսումը հնարավոր է»
Ադրբեջանի հետ զինված հակամարտության վերսկսումը հնարավոր է: Ռուսական «lenta.ru»–ի հետ զրույցում նման պատասխան է տվել Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը լրագրող Նիկոլայ Բանինի հարցին՝ որքանո՞վ է հավանական տարածաշրջանում ռազմական գործողությունների վերսկսումը։
Նախարարը նկատել է՝ ակնհայտ է, որ Հայաստանին ու տարածաշրջանի երկրներին ձեռնտու չէ հակամարտության հնարավոր սրումը:
«Ցավոք, 1994–ից սկսած՝ Բաքուն ավելի քան 20 տարի խոչընդոտում է խաղաղ գործընթացին: Ավելին՝ հետևողականորեն ձախողվում են միջազգային հանրության՝ ի դեմս ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների, հակամարտության լուծման հնարավոր տարբերակներ գտնելու փորձերը: Ընթացիկ տարվա ապրիլին Ադրբեջանը լայնամասշտաբ ռազմական ավանտյուրա ձեռնարկեց Լեռնային Ղարաբաղի դեմ, որը լիովին տապալվեց: Այժմ մենք մեր աշխատանքը կառուցում ենք այն ենթադրության վրա, որ ռազմական գործողությունները կարող են վերսկսվել»,-ասել է նախարարը:
Իրադարձությունների նման զարգացման դեպքում, Վ. Սարգսյանի խոսքով, ԼՂՀ անվտանգության երաշխավոր Երևանը ստիպված է լինելու ներքաշվել հակամարտության մեջ:
Նախարարը նաև նշել է՝ արդիական է դառնում Գյումրիում ռուս-հայկական արդյունաբերական համալիրի ստեղծման նախագիծը: Այն կարող է հարթակ դառնալ Իրանի հետ գործնական, ռազմատեխնիկական համագործակցության ստեղծման համար, ինչը հնարավորություն կտա ՌԴ-ին դուրս գալ սահմանակից պետությունների սպառազինության շուկա։

Виген Саркисян: «Возобновление вооруженного конфликта с Азербайджаном возможно»
Возобновление вооруженного конфликта с Азербайджаном возможно. Об этом в интервью «Lenta.ru» заявил министр обороны Армении Виген Саркисян, отвечая на вопрос о вероятности возобновления военных действий в Нагорном Карабахе.
При этом министр отметил, что Армении и странам региона невыгодна возможная эскалация конфликта.
«К сожалению, с 1994 года Баку на протяжении уже более 20 лет торпедирует мирный процесс. Более того, последовательно срываются все попытки международного сообщества в лице сопредседателей Минской группы ОБСЕ найти возможные пути разрешения конфликта. В апреле текущего года Азербайджан предпринял широкомасштабную военную авантюру против Нагорного Карабаха, которая потерпела полное фиаско. Мы строим свою работу на презумпции возможности возобновления боевых действий», – сказал Саркисян.
В случае подобного развития событий, по словам министра, являющийся гарантом безопасности НКР Ереван «будет вынужден вовлечься в коллизию».
Виген Саркисян также отметил, что актуальным становится проект создания армяно-российского оборонно-промышленного комплекса в Гюмри.
«Он мог бы стать платформой для налаживания делового, военно-технического сотрудничества между Россией и граничащим с Арменией Ираном – с выходом на традиционные для РФ рынки вооружений в сопредельных государствах», – добавил он.