Վիկտոր Դալլաքյան. «ՀՀ ազգային անվտանգության թիվ մեկ սպառնալիքը գործող իշխանությունների վերարտադրության ձգտումն է»
–2016թ. ընթացքում Հայաստանում տեղի է ունեցել 3 հիշարժան իրադարձություն՝ ապրիլյան քառօրյա պատերազմը, «Սասնա ծռերի» գործողությունը և նոր Կառավության ձևավորումը,–այս մասին դեկտեմբերի 19–ին «Երրորդ հանրապետություն» կուսակցության կենտրոնական գրասենյակում հրավիրված ասուլիսի ժամանակ ասել է Վիկտոր Դալլաքյանը՝ անդրադառնալով Հայաստանում ստեղծված ներքաղաքական իրավիճակին։
Նրա խոսքով՝ ապրիլյան պատերազմը ցույց տվեց, որ ՀՀ գործող իշխանությունները և ՀՀ–ում գործող կլանային, մաֆիոզ, օլիգարխիկ համակարգը չի կարող երկարատև մրցակցության պայմաններում դիմակայել ադրբեջանական հնարավոր ագրեսիային։
–Ըստ հայտնի վերլուծաբանների՝ Ադրբեջանը պատրաստվում է լայնածավալ պատերազմի, իսկ Հայաստանն առանց մրցունակ, ժամանակակից և կենսունակ պետության կառուցման՝ չի կարող դիմադրել այդ մարտահրավեներին, հետևաբար ՀՀ գործող իշխանությունները խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքում պետք է հեռացվեն իշխանությունից, քանի որ ՀՀ ազգային անվտանգության թիվ մեկ սպառնալիքը գործող իշխանությունների վերարտադրության ձգտումն է,–հավելել է Դալլաքյանը։
Խոսելով 2016թ. մեկ այլ հիշարժան իրադարձության՝ նոր Կառավարության ձևավորման մասին՝ նա ասել է, որ գործող վարչապետն ԱԺ իր առաջին նիստում հայտարարել էր, որ ՀՀ-ի տնտեսությունը գտնվում է ծայրահեղ ծանր վիճակում՝ այդպիսով իսկ խոստովանելով, որ Սերժ Սարգսյանի գլխավորած իշխանությունը երկիրը հասցրել է ծայրաստիճան ծանր իրավիճակի։
–Բացի այդ, գործող վարչապետը փորձում է հանրությանը ներկայանալ, այսպես կոչված, «հույսի տեսլականով», իսկ դա որոշակի իմաստով կարելի է անվանել «հույսի գողություն», որովհետև, եթե գործող իշխանությունը ներկայանում է խորհրդարանական ընտրություններին, ապա նա պետք է ներկայացնի իր կատարած աշխատանքները և հենց դրանցով փորձի ժողովրդի վստահությունը վայելել, իսկ դա իրականում տեղի չի ունենում,–ասել է Դալլաքյանը։

Виктор Даллакян: «Главной угрозой национальной безопасности РА является стремление действующей власти к воспроизводству»
«В 2016 году в Армении произошли 3 наиболее значимых события – апрельская четырехдневная война, действия «Сасна црер» и формирование нового правительства», – заявил в ходе пресс-конференции 19 декабря вице-председатель партии «Третья республика» Виктор Даллакян, касаясь сложившейся в Армении внутриполитической ситуации.
По его словам, апрельская война показала, что власти РА и действующая в стране клановая, мафиозная и олигархическая система не могут противостоять возможной агрессии врага в условиях длительного соперничества.
«Известные аналитики отмечают, что Азербайджан готовится к широкомасштабной войне, а противостоять этому вызову без конкурентного, современного и жизнеспособного государства Армения будет не в состоянии, поэтому действующие власти РА в ходе предстоящих парламентских выборов должны быть отстранены от руля правления – главной угрозой национальной безопасности РА является стремление действующей власти к воспроизводству», – добавил Даллакян.
Говоря о другом значимом событии 2016 года – формировании нового правительства, он отметил, что действующий премьер-министр в ходе своего первого выступления в парламенте констатировал, что экономика РА находится в крайне тяжелом состоянии, признав тем самым, что возглавляемая Сержем Саргсяном власть довела страну до бедственного положения.
«Премьер пытается позиционировать перед обществом с позиции «вселяющего надежду», что в определенном смысле можно также охарактеризовать как «кражу надежды», так как власти, выходя на выборы, должны преподнести свои достижения и проделанную работу, и именно этим попытаться завоевать доверие народа, чего в действительности не происходит», – сказал Даллакян.