Վիկտոր Դալաքյան. «Մենք լայն կոնսոլիդացիայի կողմնակից ենք» (տեսանյութ)
–«Երրորդ հանրապետություն» կուսակցությունը գտնում է, որ 2017թ. խորհրդարանական ընտրությունները հնարավորություն են Հայաստանում համաժողովրդական կոնսոլիդացիայի և տարբեր քաղաքական ուժերի համախմբման արդյունքում հասնելու խաղաղ իշխանափոխության։ Մենք հայաստանյան լայն կոնսոլիդացիայի կողմնակից ենք,–այս մասին դեկտեմբերի 19–ին «Երրորդ հանրապետություն» կուսակցության կենտրոնական գրասենյակում հրավիրված ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է Վիկտոր Դալլաքյանը։
Նա ողջունել է Սփյուռքի մի շարք հասարարակական կազմակերպությունների և հանրահայտ գործիչների՝ ընտրությունների ընթացքում Հայաստանում դիտորդական առաքելություն իրականացնելու մտադրությունը։ Նաև խոսել է ՀՀ ՊՆ նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանի և ՀԱՄԱԽՄԲՈՒՄ ու «Ժառանգություն» կուսակցությունների հետ հնարավոր դաշինքի մասին՝ ասելով.
–Այս ընթացքում ես որոշակի հանդիպումներ եմ ունեցել տարբեր կուսակցությունների ղեկավարների հետ։ Իմ հրաժարականից հետո բազմիցս հանդիպել եմ Սեյրան Օհանյանին։ ՀՀ-ում առաջացած իրավիճակը գնահատում ենք նույն ձևով, ինչպես նաև նույն կերպ ենք գնահատում Հայաստանում ստեղծված իրավիճակից դուրս գալու ելքերը։
Նա հավելել է, որ առաջիկա օրերին Սեյրան Օհանյանը հանդես կգա համապատասխան հայտարարությամբ՝ ազդարարելով իր մուտքը ՀՀ քաղաքականություն։
Վիկտոր Դալլաքյանի պնդմամբ՝ Սերժ Սարգսյանը փորձել է կանխել իր նախորդ ասուլիսը, որը տեղի էր ունեցել 2016թ. հոկտեմբերի 11–ին։ Նրա խոսքով՝ դա փորձել է անել Արմեն Գևորգյանի միջոցով. վերջինս Դալլաքյանին նամակ է ուղարկել՝ խնդրելով պատասխանել հեռախոսազանգերին, սակայն ինքը չի արձագանքել։
Ինչ վերաբերում է կուսակցության՝ դեկտեմբերի 23–ին կայանալիք արտահերթ 7–րդ համագումարին, Վիկտոր Դալլաքյանը նշել է, որ քննարկվելու են կուսակցության նոր կանոնադրությունը և նոր ծրագրի ընդունումը։
–Համագումարի ընթացքում ընդունվելու է համապատասխան բանաձև, որով մենք արտահայտելու ենք մեր վերաբեմունքը 2017թ. խորհրդարանական ընտրությունների մասնակցության վերաբերյալ,–ասել է նա։
Վիկտոր Դալլաքյանը նաև նշել է, որ համագումարը զուտ կանոնադրական և ծրագրային բնույթ է կրելու, այդ պատճառով էլ ներկա են գտնվելու միայն կուսակցության անդամները. հրավիրյալներ չեն լինելու։

Виктор Даллакян: «Мы – сторонники широкой консолидации» (видео)
«Партия «Третья республика» считает, что парламентские выборы 2017 года являются шансом для достижения мирной смены власти в Армении посредством общенародного сплочения и консолидации различных политических сил. Мы – сторонники широкой консолидации», – заявил в ходе сегодняшней пресс-конференции зампредседателя партии «Третья Республика» Витор Даллакян.
Он поприветствовал намерение ряда общественных организаций и известных деятелей Диаспоры об осуществлении наблюдательной миссии на выборах в Армении.
Даллакян коснулся возможного предвыборного альянса экс-министра обороны РА Сейрана Оганяна и партий «Консолидация» и «Наследие», отметив:
«Я провел встречи с руководителями различных партий. После моей отставки я неоднократно встречался с Сейраном Оганяном. Мы одинаково оценивает сложившуюся в Армении ситуацию и пути выхода из нее».
Он также добавил, что в ближайшие дни Сейран Оганян выступит с заявлением о своем вхождении в активную политику.
Виктор Даллакян заявил, что Серж Саргсян пытался предотвратить его предыдущую пресс-конференцию, которая состоялась 11 октября 2016 года. По его словам, это делалось через Армена Геворгяна, который неоднократно пытался до него дозвониться и даже отправил сообщение с просьбой ответить на звонки.
Что касается предстоящего 23 декабря 7-го внеочередного съезда партии «Третья республика», то Даллакян отметил, что в его ходе будет обсуждаться принятие нового устава и новой программы партии.
«В ходе съезда будет принята резолюция о формате участия партии в парламентских выборах 2017 года», – сказал он
Даллакян также отметил, что съезд будет носить сугубо уставной и программный характер, поэтому в нем будут участвовать лишь члены партии, и делегатов от других политических сил на нем не будет.