Մաքքեյն. «ԱՄՆ–ն Օբամայի օրոք կորցրել է համաշխարհային առաջնորդությունը»
ԱՄՆ–ը Բարաք Օբամայի օրոք դադարել է գլոբալ առաջնորդի դեր խաղալ։ CNN–ի եթերում նման կարծիք է հայտնել ԱՄՆ Սենատի՝ Զինված ուժերի հարցերով կոմիտեի նախագահ Ջոն Մաքքեյնը։
Նրա խոսքով՝ դա հանգեցրել է համաշխարհային կարգի խարխլման ախտանիշների ի հայտ գալուն, որը հաստատվել էր Երկրորդ համաշխարհայինից հետո։
Հարցին՝ ինչում է հատկապես արտահայտվում առաջնորդության կորուստը, սենատորը հիշատակել է Սիրիայի իրավիճակը, վերջերս չինական ՌԾՈՒ–ի կողմից ամերիկյան ստորջրյա անօդաչուն որսալը, ինչպես նաև ցանցահենների գրոհներն ԱՄՆ նախագահական ընտրություններից առաջ։ Մաքքեյնն ընդգծել է՝ գնացող նախագահը մի շարք մարտահրավերների դեպքում չի տիրապետում ռազմավարական մոտեցմանը։ Այս մասին հայտնում է «Россия 24»–ը։

Джон Маккейн: «США при Обаме утратили мировое лидерство»
США при Бараке Обаме перестали играть роль глобального лидера. Такое мнение в эфире CNN озвучил председатель комитета Сената по делам вооруженных сил Джон Маккейн, сообщает телеканал «Россия 24».
По его словам, это привело к появлению признаков разрушения мирового порядка, который был установлен после Второй мировой войны.
Отвечая на вопрос, в чем именно заключается утрата лидерства, сенатор упомянул ситуацию в Сирии, недавний захват американского подводного беспилотника китайскими ВМС, а также хакерские атаки перед выборами в США. Маккейн подчеркнул, что уходящий президент не обладает стратегическим подходом к различным вызовам.