Ուկրաինայի Գերագույն ռադան կարող են ցրել 2017թ. գարնանը
Ուկրաինայի Գերագույն ռադայի պատգամավորներին կարող են պաշտոնանկ անել 2017թ. գարնանը, որից հետո էլ երկրում անցկացնեն արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ։ Ինչպես հաղորդում է «Известия»–ն՝ հղում անելով իր աղբյուրներին, համապատասխան միջոցներին կարող են դիմել կուսակցության անդամների՝ տվյալ կազմում աշխատելու ցանկության բացակայության պատճառով։
Ինչպես նշվում է, նախաձեռնության հեղինակներից մեկը եղել է «Բատկիվշչինա» կուսակցության ղեկավար Յուլյա Տիմոշենկոն։ Նրան աջակցել են «Ընդդիմադիր դաշինք» կուսակցությունը և Օլեգ Լյաշկոյի «Արմակատան կուսակցությունը»։
Հնարավոր փոփոխությունների պատճառով շատ օրինագծերի ընդունումը հետաձգվում է։

Верховную раду Украины могут распустить весной 2017 года
Депутатов Верховной рады Украины могут распустить весной 2017 года, после чего провести в стране досрочные парламентские выборы. Как сообщают «Известия» со ссылкой на источники, на соответствующие меры могут пойти из-за нежелания членов партий работать в данном составе.
Как отмечается, одним из инициаторов роспуска стала глава партии «Батькивщина» Юлия Тимошенко. Её поддержали «Оппозиционный блок» и «Радикальная партия» Олега Ляшко. Как предполагается, из-за возможных перемен затягивается принятие многих законопроектов.
«Большинство фракций в парламенте выступает за роспуск рады. В случае досрочных выборов пройдут в парламент «Батькивщина», «Радикальная партия Олега Ляшко», «Оппозиционный блок» и «Блок Петра Порошенко», правда, последний исключительно за счет адмресурса. В парламенте наметился раскол, и прошедшим придётся идти на серьёзные компромиссы», – отмечается в сообщении.