Փալմիրայում ԻՊ–ն կարող էր ռուսական հզոր զինամթերք ձեռք բերել
«Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման զինյալներին կարող էր հասանելի լինել հզոր սպառազինումը այն բանից հետո, երբ սիրիական բանակը նահանջել էր Փալմիրայից։ Այս մասին հաղորդում է «The Washington Post»–ը։
Ինչպես նշում է պարբերականը, ահաբեկիչների հետ համագործակցող «Amaq» գործակալությունը հրապարակել է լուսանկարներ և տեսանյութեր, որոնց հիման վրա կարելի է հաստատել, որ զինյալներն րենց տրամադրության տակ են առել զրահամեքենաներ, ռազմամթերք և սարքավորումներ, այդ թվում՝ հրաձգային զինատեսակներ, ծանր գնդացիրներ, հրետանային և զենիթային հրանոթներ։ Այդ ամենից, ինչպես նշվում է հոդվածում, օգտվել են և՛ սիրիական, և՛ ռուսական զինվորականները։
WP–ն իր հրապարակման մեջ ներառել է նաև տեսանյութ, որում, ինչպես հաստատվում է, արձանագրված է Ռուսաստանի օպերատիվ բազան Փալմիրայում։ Տեսանյութում կարելի է տեսնել հատուկ սենյակներ քնելու համար, հյուրասենյակ, ինչպես նաև տուփեր՝ զենքերով և զինամթերով։
Ընդ որում, զինյալները հայտարարել են, որ կարողացել են ստանալ 20 տանկ։ Պարբերականը նշում է, որ ԻՊ–ի հայտարարությունների մի մասը, երևի թե, կեղծ է՝ քարոզի շրջանակներում, սակայն նաև չի բացառում, որ սպառազինման մի մասն իրոք բաժին է հասել զինյալներին։

Боевики ИГ могли забрать в Пальмире мощное вооружение российских военных – «The Washington Post»
Боевики террористической группировки «Исламское государство» могли получить доступ к мощному вооружению после отступления сирийской армии из Пальмиры, сообщает «The Washington Post».
Как отмечает издание, агентство «Amaq», сотрудничающие с террористами, опубликовало фотографии и видеозаписи, на основе которых можно утверждать о том, что террористы заполучили в свое распоряжение бронетехнику, боеприпасы и снаряжение, в том числе стрелковое оружие, тяжелые пулеметы, артиллерийские и зенитные орудия. Всем этим, как отмечается в статье, пользовались и сирийские, и российские военные.
Также WP включает в свою публикацию видео, на котором, как утверждается, запечатлена передовая оперативная база России в Пальмире. На видео можно видеть специальные комнаты для сна, столовую, а также ящики с оружием и боеприпасами.
При этом боевики заявили, что смогли заполучить 20 танков. Издание отмечает, что часть заявлений ИГ наверняка сфабрикована в рамках пропаганды, но при этом указывает, что, вероятно, часть вооружения и вправду досталась боевикам.