Ադրբեջանական զինուժը կիրառել է СВД և ‹‹Իստիգլալ›› տիպի դիպուկահար հրացաններ
Դեկտեմբերի 12-ի՝ լույս 13-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդը տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է ավելի քան 60 անգամ, որի ընթացքում արձակել է շուրջ 900 կրակոց: Առավել ինտենսիվ խախտումներ են արձանագրվել հարավային /Հադրութ/ և արևելյան /Մարտունի/ պաշտպանական ուղղություններում, որտեղ ադրբեջանական զինուժը, բացի ինքնաձիգերից և գնդացիրներից, կիրառել է նաև СВД և ‹‹Իստիգլալ›› տիպի դիպուկահար հրացաններ /93 կրակոց/:
ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները հիմնականում ձեռնպահ են մնացել հակառակորդի կողմից իրականացված անարդյունք կրակոցներին պատասխանելուց և շարունակել վստահորեն ապահովել իրենց պահպանության ներքո գտնվող մարտական դիրքերի պաշտպանությունը:
Ինչ վերաբերում է հայկական երկու անօդաչու թռչող սարք /ԱԹՍ/ խոցելու մասին ադրբեջանական ագիտպրոպի կողմից երեկ տարածված տեղեկությանը, ապա դա ոչ այլ ինչ է, քան իրականությանը չհամապատասխանող շարքային քարոզչություն:

ВС Азербайджана применили снайперские винтовки СВД и «Истиглал»
В ночь на 13 декабря на карабахско-азербайджанской линии соприкосновения войск противник нарушил режим прекращения огня более 60 раз, сообщает пресс-служба Минобороны НКР.
Из стрелкового оружия различного калибра по армянским позициям было произведено около 900 выстрелов.
Наиболее интенсивные нарушения были зафиксированы на южном (Гадрут) и восточном (Мартуни) направлениях линии соприкосновения, где азербайджанские ВС, помимо автоматов и пулеметов, применили также снайперские винтовки СВД и «Истиглал» (93 выстрела).
Передовые подразделения Армии обороны в основном воздерживались от ответа на безуспешную стрельбу противника, продолжив надежную оборону боевых позиций.
Что касается распространенного накануне азербайджанскими СМИ сообщения о двух сбитых армянских беспилотниках, то это не что иное, как обычная пропагандистская дезинформация.