Ստեփան Մարգարյան. «Սա իրավիճակային բյուջե է»
-Պրն Մարգարյան, ինչպե՞ս կգնահատեք 2017թ. բյուջեն: Ըստ Ձեզ՝ սա ինչպիսի՞ բյուջե է, եւ ինչպե՞ս կանդրադառնա տնտեսության վրա:
-Եթե ձեզ հետաքրքրում են որակումները, ապա այն իրավիճակային է: Իսկ իրավիճակը, ինչպես բազմիցս նշել են քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչները, փորձագետները եւ գործող վարչապետը, մեղմ ասած, մտահոգիչ է: Տնտեսական այն ցուցանիշները, որոնք մենք ունենք, եւ այն միտումները, որոնք առկա են տնտեսությունում, հուշում են, որ այսօր պոպուլիստական պատկերացումները մեր երկրի տնտեսության համար դառնում են վտանգավոր, սակայն, միաժամանակ, մենք ապրում ենք նախընտրական ժամանակաշրջանում, որտեղ պոպուլիզմը բոլոր կողմերից դառնում է գրեթե անխուսափելի: Ակնհայտ է, որ տնտեսության մեջ լուրջ և հիմնարար փոփոխություններ անելու համար անհրաժեշտ է ձեւավորել բարձր վստահություն ունեցող իշխանություն, որի բացակայությունն այսօր զգացվում է Հայաստանում:
Ինչ վերաբերում է հարցին, թե ինչպես այս բյուջեն կանդրադառնա տնտեսության վրա, ապա շեշտեմ, որ այն ավելի շատ ներկայիս տնտեսության արտացոլանքն է, որը մտահոգիչ է բոլորիս համար:
-Տնտեսության վերջին ցուցանիշները շարունակում են մտահոգիչ լինել: Անկման միտումները, մեծ հաշվով, պահպանվում են: Հանրության մի մասի մոտ կար դրական ակնկալիք, սակայն հոկտեմբերին նույնիսկ արձանագրվել է տնտեսության անկում: Ո՞րն է Ձեր գնահատականը:
-Հասկանալի է, որ տնտեսության այս ցուցանիշները եւ ընդհանուր պատկերը նոր չեն, որ արձանագրված են: Մենք այդ մասին բազմիցս ասել ենք: Այս ամենի հիմքը դրվեց դեռ Տիգրան Սարգսյանի կառավարության ժամանակ, իսկ հաջորդները փորձում են այս իրավիճակից դուրս գալու ուղիներ փնտրել: Այլ խնդիր է, թե ինչքանով է դա նրանց հաջողվում: Անշո՛ւշտ, լավ է, որ այսօր գործադիրում փորձում են կառավարման նոր մոտեցումներ ներդնել, սակայն կարծում եմ, որ այսօրվա իրավիճակից դուրս գալու ճանապարհը քաղաքական հարթության մեջ է: Այն է՝ երկրում պետք է լինի հանրության կողմից վստահելի իշխանություն, որպեսզի հնարավոր լինի իրականացնել կենսական անհրաժեշտություն ունեցող փոփոխություններ: Հակառակ դեպքում ցանկացած, նույնիսկ դրական իմաստով արդյունավետ ծրագիր և նոր մենեջմենթ դատապարտված են ձախողման, քանի որ եթե հասարակությունն այս կամ այն չափով չի մասնակցում պետական կառավարմանը կամ չի հավատում առաջարկվող ծրագրերի կյանքի կոչմանը, միեւնույն է, դրական արդյունք դժվար է ակնկալել: Սա դասագրքային ճշմարտություն է, որը գործում է քաղաքականության մեջ:

Степан Маргарян: «Это ситуационный бюджет»
-Господин Маргарян, как бы Вы охарактеризовали бюджет РА на 2017 год? Каким, по-вашему, он является и как скажется на экономике страны?
-Если хотите, чтобы я его как-то охарактеризовал, то он является ситуационным. Ситуация же, как неоднократно отмечали представители различных политических сил, эксперты и действующий премьер, мягко говоря, вызывает беспокойство. Имеющиеся экономические показатели и присутствующие в экономике тенденции указывают на то, что популистские представления становятся для экономики страны угрозой. Однако мы переживаем предвыборный период, в условиях которого популизм становится чем-то неизбежным. Очевидно, что для серьезных и основательных изменений в экономике нужно сформировать пользующуюся высоким доверием власть, отсутствие которой в Армении сегодня остро ощущается.
Что касается вопроса о том, как этот бюджет скажется на экономике, то подчеркну, что он скорее является отражением сегодняшней экономики, которая у всех вызывает беспокойство.
-Последние экономические показатели продолжают оставаться тревожными. Тенденция на спад, по большому счету, сохраняется. У одной части общества имелись позитивные ожидания, но в октябре был даже зафиксирован экономический спад. Как Вы это оцениваете?
-Понятно, что эти экономические показатели и картина в целом не новы. Мы неоднократно заявляли об этом. Фундамент был заложен еще в период правления Тиграна Саркисяна, а его последователи пытаются найти выходы из этого положения. Другой вопрос, насколько им это удается. Несомненно, хорошо, что в исполнительном органе сегодня пытаются внедрить новые управленческие подходы, но, думаю, пути выхода из сложившейся ситуации лежат в политической плоскости. То есть в стране должна быть пользующаяся доверием общества власть, чтобы можно было проводить жизненно необходимые изменения. В противном случае любые, даже эффективные программа и менеджмент обречены на провал, потому что, если общество не участвует в государственном управлении или не верит в реализуемость предлагаемых программам, ожидать позитивного результата все равно не приходится. Это прописная истина, действующая в политике.