Սփյուռքի հայտնի ներկայացուցիչներ խորհրդարանական ընտրություններին ժամանելու են Հայաստան (տեսանյութ)
–Ստորագրահավաքի միջոցով պարզ դարձավ, որ սփյուռքահայերը կտրված են Հայաստանի քաղաքական, սոցիալական, տնտեսական իրադարձություններից. «Արդարություն Հայաստանում» նախաձեռնությանը միացել է 4400 քաղաքացի,–այս մասին դեկտեմբերի 5–ին հրավիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ տեսակամուրջով ասել է ամերիկահայ հայտնի ռոք երաժիշտ և երգահան, աշխարհահռչակ «System of a Down» խմբի մենակատար Սերժ Թանկյանը:
Նրա խոսքով՝ իրենց համար շատ կարևոր է ստորագրողների հայ լինելը, ինչն էլ իր հերթին, ըստ Թանկյանի, արդեն նվազեցնում է ստորագրողների թիվը:
Հայաստանն ու Սփյուռքն ավելի տարանջատված են, քան մենք պատկերացնում էինք, իսկ դա շտկել է պետք,–ասել է Թանկյանը։
Նա նշել է, որ «Արդարություն Հայաստանում» նախաձեռնությունը նպատակ ունի վերահսկել Հայաստանում ընտրությունները և ապահովել դրանց ազատ ու անկախ լինելը:
–Մեր թիրախը Հայաստանի հայերը չեն, այլ դրսի: Մարդիկ, ովքեր քաղաքական հարցերով են զբաղված, միանում են մեր ստորագրահավաքին, իսկ մյուսները, որոնք, այսպես ասած, քաղաքական մարդիկ չեն, չեն միանում,–հավելել է Թանկյանը։
Նշենք, որ մամլո ասուլիսին մասնակցել են նաև դերասան Հրանտ Թոխատյանը, սփյուռքահայ երգիծաբան և արվեստագետ Վահե Բերբերյանը (տեսազանգի միջոցով), կանադահայ դերասանուհի և պրոդյուսեր Արսինե Խանջյանը, կանադահայ կինոռեժիսոր Ատոմ Էգոյանը (տեսազանգի միջոցով), ամերիկահայ կինոռեժիսոր և սցենարիստ Էրիկ Նազարյանը (տեսազանգի միջոցով):
Մասնավորապես, Արսինե Խանջյանը հայտարարել է, որ առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններին հետևելու համար Հայաստան են ժամանելու Սփյուռքից ներկայացուցիչներ։
Նա նշել է, որ այժմ Սփյուռքում մի քանի կազմակերպված խումբ է գործում տարբեր երկրներում, որոնք աշխատանքներ են տանում ցանկացողների հետ՝ ապրիլին դիտորդական առաքելուն կատարելու և երկրին օգուտ տալու համար պատրաստակամության նպատակով։
Ասուլիսին տեսազանգի միջոցով միացած կինոռեժիսոր Ատոմ Էգոյանն էլ ասել է, որ յուրաքանչյուր սփյուռքահայ պետք է գիտակցի իր պատասխանատվության չափը հայրենիքի հանդեպ։
–Մենք պետք է կրթենք Հայաստանի քաղաքացիներին ճիշտ քվեարկություն կատարելու համար: Նախ՝ ՀՀ քաղաքացիներն իրենք պետք է ցանկություն ունենան կրթվելու և հասկանալու, թե ինչպես պետք է տեր կանգնեն իրենց ձայնին, իսկ մենք՝ աշխարհասփյուռ հայության ներկայացուցիչներս, պետք է գործի դնենք մեր բոլոր ռեսուրսները՝ այդ խնդրում առաջընթացի հասնելու համար,–ասել է Ատոմ Էգոյանը՝ հավելելով, որ Սփյուռքի հայտնի հայերը Հայաստանի ներքաղաքական կյանքին մասնակցություն ունենալով՝ ցանկանում են ցույց տալ հայության միասնականությունը։

Известные представители Диаспоры прибудут на парламентские выборы в Армении (видео)
«Из петиции стало ясно, что что армяне Диаспоры оторваны от политических, социальных и экономических событий в Армении – к инициативе «Справедливость в Армении» присоединились 4400 человек», – заявил в ходе сегодняшней пресс-конференции по телемосту известный американский рок-музыкант и композитор, лидер «System of a Down» Серж Танкян.
По его словам, для них очень важно, чтобы подписавшиеся под петицией были армянами, что само по себе уменьшает число подписантов.
«Армения и Диаспора еще больше оторваны друг от друга, чем мы представляли, и это нужно исправить», – сказал Танкян.
Он отметил, что инициатива «Справедливость в Армении» преследует цель проконтролировать выборы в Армении и обеспечить их свободное и независимое проведение.
«Нашей аудиторией являются армяне вне Армении. Занимающиеся политическими вопросами люди присоединяются к нашему сбору подписей, а остальные, которые, так сказать, вне политики, в инициативе не участвуют», – добавил Танкян.
Отметим, что в пресс-конференции приняли участие также актер Грант Тохатян, американский сатирик и искусствовед Ваге Берберян, канадская актриса и продюсер Арсине Ханджян, канадский режиссер Атом Эгоян, американский кинорежиссер и сценарист Эрик Назарян.
Арсине Ханджян, в частности, заявила, что для наблюдения за предстоящими парламентскими выборами в Армению прибудет ряд представителей Диаспоры.
Она отметила, что сейчас в Диаспоре действует несколько организованных групп, ведущих работу с желающими осуществить наблюдательную миссию в апреле и принести пользу своей родине.
Принявший участие в пресс-конференции по видеозвонку кинорежиссер Атом Эгоян, в свою очередь, заявил, что каждый представитель армянской Диаспоры должен осознать долю своей ответственности перед родиной.
«Мы должны образовать граждан Армении в плане правильного голосования. Во-первых, граждане РА сами должны этого захотеть, как и понять, что должны отстаивать свой голос, а мы, представители мирового армянства, должны подключить все наши ресурсы для достижения прогресса в этом вопросе», – сказал Эгоян, добавив, что участием известных армян Диаспоры во внутриполитической жизни Армении они хотят показать единство всего армянства.