Երվանդ Բոզոյան. «Ներկայիս իշխող կուսակցությունը ընդամենը չինովնիկների պրոֆմիություն է» (տեսանյութ)
«Կենտրոն» հեռուստաընկերության «Հայկական ուրբաթ» հաղորդաշարի ընթացքում այս անգամ խոսվել է այն մասին, թե ինչու ընտրություններից 6 ամիս առաջ չկա վստահություն քաղաքական համակարգի նկատմաբ,և ինչու են ներկայիս քաղաքական ուժերը նման խորհրդային ժամանակների կուսակցություններին։
Հաղորդաշարի հյուրերն են եղել Հայաստանի հելսինկյան կոմիտեի նախագահ Ավետիք Իշխանյանը, ՀԱՄԱԽՄԲՈՒՄ կուսակցության վարչության անդամ, քաղաքագետ Երվանդ Բոզոյանը, Տիկնիկային թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Ռուբեն Բաբայանը, «GALLUP International association»-ի հայաստանյան ներկայացուցչության տնօրեն Արամ Նավասարդյանը։
Երվանդ Բոզոյանը, մասնավորապես, նշել է, որ հայաստանյան այսօրվա կուսակցությունների հիմնական մասը որևէ աղերս չունի իրական կուսակցությունների հետ, որոնք կան զարգացած և կայացած երկրներում։
Այսօրվա կուսակցություններն ուղղակի քաղաքական ակումբներ են, որտեղ ամեն մեկն իր շահն է հետապնդում, դրանք որևէ սոցիալական շերտ չեն ներկայացնում։ Նրանց բարեփոխումները սահմանափակվում են իշխանություններին հայհոյելով՝ մարդկանցից էմոցիա գողանալու նպատակով։ Ժողովրդի մոտ վարկանիշը բարձրացնելով՝ սկսում են ամբիցիայի մեջ ապրել, կիսաաստծո կարգավիճակ են ստանում, իսկ արդյուքնում՝ ժողովրդի կյանքում ոչինչ չեն փոխում,–ասել է Երվանդ Բոզոյանը։
Նրա խոսքով՝ այսօրվա դրությամբ՝ Հայաստանի առջև դրված է մրցակցային դաշտ ստեղծելու խնդիրը, որի դեպքում էլ առաջ կգան ռեալ կուսակցությունները, որոնք կսպասարկեն հասարակ ժողովրդի շահերը։
Հայաստանում այսօր կա ռեալ իշխանության բացակայություն, քանի որ ներկայիս իշխող կուսակցությունն ընդամենը չինովնիկների պրոֆմիություն է, որը չինովնիկների շահերից բացի՝ այլ շահ չի ներկայացնում,–նկատել է քաղաքագետը։
Երվանդ Բոզոյանի կարծիքով Հայաստանում պետք է լինի ազգային վերնախավ, որը կհասկանա՝ եթե ներկայիս վիճակի փոփոխություն չլինի, ապա այդ փոփոխությունը կանի Իլհամ Ալիևը՝ իր տանկերով։

Ерванд Бозоян: «Правящая партия является всего лишь профсоюзом чиновников» (видео)
Главной темой обсуждения программы «Армянская пятница» на телеканале «Кентрон» стали предстоящие в 2017 году парламентские выборы, а именно – почему за 6 месяцев до выборов отсутствует доверие в отношение политической системы страны и почему политические силы настолько схожи с партиями советских времен.
Гостями программы стали председатель Хельсинского комитета Армении Аветик Ишханян, член правления партии «Консолидация», политолог Ерванд Бозоян, художественный руководитель Кукольного театра Рубен Бабаян и директор армянского представительства «GALLUP International association» Арам Навасардян.
Ерванд Бозоян, в частности, отметил, что основная часть сегодняшних партий Армении не имеет никакого отношения к партиям, имеющимся развитых и состоявшихся странах.
«Сегодняшние партии являются всего лишь политическими клубами, в которых каждый преследует свои цели – они не представляют какого-либо социального слоя. Их реформы ограничиваются охаиванием властей – в надежде вызвать эмоции людей. Повышая свой рейтинг, они начинают жить амбициями, зазнаваться, и, в результате, в жизни народа ничего не меняется», – отметил Бозоян.
По его словам, на сегодня перед Арменией стоит задача по формированию конкурентного поля, в условиях которого начнут появляться реальные партии, обслуживающие интересы народа.
«Сегодня в Армении отсутствует реальная власть, так как правящая партия является всего лишь профсоюзом чиновников, который, кроме своих собственных интересов, больше ничего не обслуживает», – отметил политолог.
По мнению Ерванда Бозояна, в Армении должна сформироваться национальная элита, которая осознавала бы, что в случае сохранения существующей положения вещей ситуацию за нас изменят наши враги.