Արմեն Ռուստամյանը կոչ է արել գնահատել Լևոն Տեր–Պետրոսյանի անկեղծությունը
ՀՅԴ ԳՄ ներկայացուցիչ Արմեն Ռուստամյանն այսօր «Հայացք» ակումբում նշել է, որ թեև իշխանությունները և «Հայ ազգային կոնգրեսը» չէին ցանկանում, որ ձևավորվի ընդդիմադիր երրորդ բևեռ, սակայն դա արդեն իսկ իրականություն է, և ՀՅ Դաշնակցությունը դարձել է ոչ միայն այլընտրանք իշխանություններին, այլ նաև ընդդիմությանը։
-Մինչև մեր կոալիցիայից դուրս գալը քաղաքական դաշտում երկու բևեռ կար՝ իշխանություն և ՀԱԿ-ի ձևավորած ընդդիմադիր բևեռը։ Եվ ինչպես պարզ է, որ եթե ընդդիմությունը պարզապես հակադրվելու, այլ ոչ թե  այլընտրանք ներկայացնելու ընդդիմություն է, դա երկար կյանք չունի, հիմա էլ պարզ դարձավ, թե իրական այլընտրանքն ով է։ ՀԱԿ-ի մոտ ուղեգծի հետ կապված որևէ այլընտրանք չկա, և իրենք դա չեն էլ թաքցնում։ Առնվազն արտաքին քաղաքականության մասով իշխանությունը և ՀԱԿ-ն ուղեգծի որևէ տարբերություն այսօր չեն արձանագրել,- հայտարարել է Ա. Ռուստամյանը.
-Եվ շատ լավ է, որ բոլորը վերադարձան ի շրջանս յուր։ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը շատ հստակ հայտարարեց (ես շատ գոհ եմ իր վերջին հայտարարությունից. իր անկեղծությունը պետք է գնահատել) այն, ինչի մասին մենք վաղուց գիտեինք, բայց ժողովուրդն ինչ-որ տեղ շփոթի մեջ էր: Ի վերջո, նա շատ անկեղծորեն ասաց իր գաղափարները, և նորից մենք հայտնվեցինք նույն դիրքերում, ինչ որ մինչև 1998-ին էինք՝ մենք հայդատական ենք, անիրատես ենք, պատմական իրավունք գոյություն չունի և նման շատ հետաքրքիր ձևակերպումներ։
Իսկ ՀՅԴ-ի այլընտրանքը հիմնականում այն է, որ, Ա. Ռուստամյանի խոսքերով, իրենց պատկերացրած իշխանափոխությունը նախ և առաջ ուղեգծի վերականգնում է և համակարգային խորքային փոփոխությունը.
-Որովհետև անձերին փոխելով՝ այս երկրում բան չի փոխվի։
Թե ինչպե՞ս պետք է համակարգը փոխվի, ՀՅԴ-ն ներկայացրել է իր պլատֆորմում, որի որոշ կետեր, ինչպես ՀՅԴ ԳՄ ներկայացուցիչն է ասել, արդեն իսկ գործում են, իսկ դա պետության պլատֆորմը կդառնա այն ժամանակ, երբ Դաշնակցությունը գա իշխանության։

Представитель Верховного органа АРФД Армен Рустамян сегодня в пресс-клубе «Айацк» отметил, что хотя и власти и АНК не желали, чтобы сформировался третий оппозиционный полюс, однако это уже реальность и АРФД стал не только альтернативой властям, но и оппозицией.
«До нашего выхода из коалиции в политическом поле были два полюса - власти и АНК. И как понятно, если оппозиция просто будет противопоставляться, а не будет альтернативой, то она не может иметь долгой жизни. Сейчас стало ясно, кто является реальной оппозицией. У АНК нет какой-либо альтернативы, связанной с курсом, и они это и не скрывают. Как минимум по части внешней политики у властей и АНК нет какого-либо отличия в проводимом курсе», - заявил А.Рустамян.
«И очень хорошо, что все вернулось на круги своя. Левон Тер-Петросян очень четко заявил то (я очень доволен его последним заявлением, его откровенность надо оценить), о чем мы давно знали, но народ где-то был в заблуждении. В конце концов, он очень откровенно сказал о своих идеях и вновь мы оказались на своих позициях, что было до 1998 года - мы айдатовцы, нереалистичны, не существует исторического права и много подобных интересных формулировок», - добавил он.
Армен Рустамян призвал оценить откровенность Тер-Петросяна