Հայկական արմատականության առանձնահատկությունները
-Անկախ նրանից՝ կառավարությունն ինչ ծրագիր ունի, մենք ներմուծող ընկերություններ ենք, մեր ռեսուրսներով, վարկեր վերցնելով մեր ներմուծումները կազմակերպում ենք։ Եթե օրենքները Հայաստանում գործեն ավելի միատեսակ, հանիրավի տուգանքներ, որոշումներ չլինեն, մենք ինքներս ավելի լավ կաշխատենք,-պատասխանելով հարցին, թե կառավարության տնտեսական ծրագիրը խթանո՞ւմ է փոքր ու միջին բիզնեսի զարգացումը՝ ասել է «Վագա Ֆարմ» ընկերության հիմնադիր Վահե Վարսանյանը։
Վ. Վարսանյանը հայտարարել է, թե եթե պետական մարմինները տնտեսվարողներին չխանգարեն, ընկերություններն իրենց մրցակցություններով հավասարակշիռ վիճակն ավելի կբարձրացնեն։
-Ամենակարևորն այն է, որ պետական մարմինները, այդ թվում՝ կառավարությունը, տնտեսվարող սուբյեկտների գործերին հանիրավի քիչ միջամտեն, և թողնեն՝ մարդիկ իրենց գործերն ըստ օրենքի առաջ տանեն։
Վահե Վարսանյանը վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի վարած տնտեսական քաղաքականությունը դրական է գնահատել, իսկ կառավարության աշխատանքները չի մեկնաբանել։
Հիշեցնենք, որ Վահե Վարսանյանը, ինչպես և իր կողմից դրական գնահատված վարչապետը՝ նախկին ԱԺՄ–ականներ են և երբեմնի ակտիվ ընդդիմադիրներ։ Վահե Վարսանյանը մոտավորապես նույն ամպլուայի գործիչ էր 1996 թվականի նախագահական ընտրությունների ժամանակ, ինչպես որ այժմ Նիկոլ Փաշինյանն է, կամ մյուս երիտասարդներն են, ովքեր համալրել են «Հիմա» շարժումը։
Վ. Վարսանյանն էլ, ինչպես այսօրվա քաղբանտարկյալները և Տեր–Պետրոսյանի մյուս կողմնակիցները, բռնության էր ենթարկվել այն ժամանակվա իշխանության կողմից և հանդիսանում էր Վազգեն Մանուկյանի ջերմեռանդ պաշտպաններից։
Հետագայում, երբ Ռոբերտ Քոչարյանը եկավ իշխանության, արմատական ԱԺՄ–ական ընդդիմադիրները կամ պաշտոններ ստացան (օրինակ՝ Դավիթ Վարդանյանը դաժան քննադատության էր ենթարկում «ՀՀՇ–ական թալան–սեփականաշնորհումը», բայց հետո ի՛նքը դարձավ սեփականաշնորհման նախարար), կամ գնացին բիզնեսի ուղղությամբ։ Ի դեպ, բիզնես մտնողներն ավելի ազնիվ գտնվեցին։ Իսկ հիմա ո՞վ է հիշում, որ Վահե Վարսանյանը 90–ականների ակտիվ քաղաքականացված երիտասարդներից էր։ Քչերը։ Հետաքրքիր է՝ այսօրվա ակտիվիստներից քանիսը կհիշվեն մի 10 տարի անց։

Особенности армянского радикализма
«Независимо от того, какая у правительства программа, мы, импортирующие компании, беря кредиты нашими ресурсами, организовываем наш импорт. Если законы в Армении будут действовать одинаково для всех, не будет несправедливых штрафов, решений, то мы сами будем лучше работать», - сказал основатель компании «Вага Фарм» Ваге Варсанян, отвечая на вопрос «стимулирует ли экономическая программа правительства развитие малого и среднего бизнеса?».
В. Варсанян заявил, что если государственные органы не будут мешать хозяйствующим субъектам, то компании своей конкуренцией более повысят сбалансированное состояние.
«Самое главное, чтобы государственные органы, в том числе правительство, меньше вмешивались в дела хозяйствующих субъектов и давали возможность, чтобы люди продвигали свой бизнес по закону.
Экономическую политику, проводимую премьер-министром Тиграном Саркисяном, Ваге Варсанян оценил положительно, а работу правительства не стал комментировать.
Напомним, что Ваге Варсанян, как и положительно им оцененный премьер, являются бывшими членами партии «Национально-демократический союз» (НДС) и когда-то были активными оппозиционерами. Во время президентских выборов 1996г. Ваге Варсанян был деятелем примерно того же амплуа, что сейчас Никол Пашинян или другие молодые люди, которые входят в ряды движения «Сейчас».
В. Варсанян же, как и сегодняшние политзаключенные и другие сторонники Тер-Петросяна, подвергся насилию со стороны властей того времени и являлся ярым защитником Вазгена Манукяна.
Впоследствии, когда Роберт Кочарян пришел к власти, радикальные НДС-овские оппозиционеры либо получили посты (например, Давид Варданян резко критиковал «АОД-ский грабеж-приватизацию», а потом стал министром приватизации), либо пошли в бизнес. Кстати, те кто пошли в бизнес оказались более честными. А кто сейчас помнит, что Ваге Варсанян был из активной политизированной молодежи 90-х? Мало кто. Интересно, скольких из сегодняшних активистов вспомнят через лет десять.