Լափը, կոոպերատիվ Գելափը և կրճատման տակ ընկածների անխնա շահագործումը
ԱԺ ընտրությունները մոտենում են: Հանրության լայն շերտերի համար դա արմատական փոփոխությունների հասնելու հնարավորություն է, իսկ քաղաքական ուժերի համար՝ այդ հնարավորությունը կյանքի կոչելու պահ, եթե, իհարկե, գործ ունենք իրական այլընտրանք ներկայացնող ուժերի, այլ ոչ թե ֆեյքերի հետ:
Բնական է, որ ներկայիս ճահճային վիճակի պահպանմամբ շահագրգռված է միայն իշխող նեղ խումբը: Ընտրական գործընթացը նրանց համար վերարտադրվելու հնարավորություն է: Ինչքան էլ փորձեն «պուդրա» լցնել իշխող ուժի վրա և գրիմի օգնությամբ անճանաչելի դարձնել, միևնույն է, հանրությունն իր կայուն տեսակետը չի փոխելու և պայքարելու է վերարտադրության ծրագրի դեմ:
Հանրային լայն շրջանակներից ու քաղաքական ուժերից զատ՝ կան սուբյեկտներ, որոնց համար ընտրությունները գռդոնով զբաղվելու, իշխանությունների պատվերը կատարելու և ժուլիկության միջոցով փող փախցնելու հնարավորություն են, կամ ժողովրդական լեզվով ասած՝ լափ ստանալու պահ:
Օրերս կոոպերատիվ Գելափը մի «հարցում» էր անցկացրել, որի արդյունքների հրապարակումից պարզ դարձավ, որ տխրահռչակ Ահարոն Ադիբեկյանը սրանց համեմատ ազնվության և անաչառության խորհրդանիշ կարող է դառնալ:
Բանն այն է, որ կոոպերատիվնիկները տվյալներ էին հրապարակել, ըստ որոնց՝ ՀՀԿ-ն ունի ամենաբարձր վարկանիշը, իսկ «Համախմբում» կուսակցությունը՝ ամենացածրը: Ըստ ամենայնի՝ սրանք մտածել են, որ եթե սուտը մեծ լինի, ապա բոլորը դրան կհավատան:
Մեր կարծիքով ՀՀԿ-ին ամենաբարձր վարկանիշ ամրագրելուց հետո այդ «սոցիոլոգիական կանտոռան» պետք է արդեն փակել ու մի նոր բան մտածել: Ինչ վերաբերում է «Համախմբում» կուսակցությանը ցածր վարկանիշ տալուն, ապա դա ցույց է տալիս, թե ինչն ինչոց է, և ինչպիսի հոգեվիճակ է «վերևներում» ու դրանց հարակից «կռուգներում»:
Ի դեպ, այդ «հարցումից» հետո «Ժամանակ» թերթը, որի ղեկավար Արման Բաբաջանյանին հասկանալի պատճառներով Բ26-ից գցել են կրճատման տակ, ու սա հիմա տվայտանքների մեջ է, որպես ճշմարտություն է ընդունել կոոպերատիվ Գելափի տվյալներն ու շտապել է «մուտիլովկա» անել «Համախմբման» դեմ (փաստորեն, անգամ կրճատման տակ գցելուց հետո են շարունակում օգտագործել Արմանին), թե, իբր, այդ կուսակցությունն իրոք ցածր վարկանիշ ունի (ծիծաղելին այն է, որ որպես ցածր վարկանիշի ապացույց՝ ներկայացվում է ՏԻՄ ընտրությունը, և դա այն դեպքում երբ «Համախմբումը» բարձր ցուցանիշներով ավագանիներ է անցկացրել, իսկ, օրինակ, Գյումրիում ընդամենը երկու-երեք շաբաթում կարողացել է զանգվածային շարժում ստեղծել, ու միայն ընտրակեղծիքներն էին պատճառը, որ կուսակցությունը չմտավ ավագանու կազմ՝ պաշտոնապես հավաքելով 5,85 տոկոս): Հին ու բարի ժամանակների պես «Ժամանակ» թերթի այդ «մուտիլովկան», մեկ կենտրոնից իջեցված հրահանգով, տարածեցին բոլոր «ազատ», «անկախ» և «թունդ ընդդիմադիր» կայքերը:

Корм, кооперативный «Гэллап» и нещадная эксплуатация попавших под сокращение
Приближаются парламентские выборы. Для широких слоев общества это шанс добиться кардинальных изменений, а для политических сил – возможность реализации этого шанса, если, конечно, имеем дело с представляющей реальную альтернативу силой, а не «фейками».
Естественно, что в сохранении нынешнего застоя заинтересована лишь узкая правящая группа. Избирательный процесс является для них способом воспроизводства своей власти. Как бы ни «прихорашивалась» правящая сила и пыталась замаскироваться за «гримом», все равно общество не изменит своего устоявшегося мнения и попытается воспротивиться программе воспроизводства власти.
Кроме широких слоев общества и политических сил, имеются также субъекты, для которых выборы являются возможностью для шабашки, выполнения заказов власти и умыкания некоторой суммы посредством жульничества, или, иначе говоря, получения своей доли корма.
На днях кооперативный «Гэллап» провел «опрос», по опубликованным из которого данным выяснилось, что печально известный Агарон Адибекян на их фоне может считаться символом честности и непредвзятости.
Дело в том, что кооперативщики опубликовали данные, согласно которым РПА обладает самым высоким рейтингом, а партия «Консолидация» – самым низким. Судя по всему, они посчитали, что чем больше будет ложь, тем легче в нее поверят.
Объективности ради отметим, что после фиксации самого высокого рейтинга за РПА эту «социологическую контору» можно сразу же закрывать, начав придумывать что-то новое. Что касается отведения «Консолидации» низкого рейтинга, то это показывает, как всё обстоит на самом дел и в каком душевном состоянии находятся «на верхах» и прилежащих к ним кругах.
Кстати, после этого «опроса» газета «Жаманак», руководителя которой – Армана Бабаджаняна – по известным причинам подвели под сокращение и которой сейчас пребывает в душевных муках, приняла данные кооперативного «Гэллап» за чистую монету и поспешила осуществить «мутиловку» против «Консолидации» (фактически, Армана продолжают «разъезжать» даже после сокращения), мол, данная партия действительно обладает низким рейтингом (вся хохма в том, что в качестве доказательства этого приводятся результаты выборов ОМС, и это в том случае, когда «Консолидация» провела в муниципальные советы своих старейшин с высокими рейтингами, а в Гюмри всего за 2-3 недели смогла поднять массовое движение, и лишь из-за избирательных фальсификаций не прошла в Совет старейшин города, официально набрав 5,85 процентов). Как и в старые добрые времена, эту «мутиловку» газеты «Жаманак» по спущенному из одного центра распоряжению распространили все «свободные», «независимые» и «яро оппозиционные» сайты.