Ամերիկացի գիտնականներն ապացուցել են, որ քաղցրը չի գիրացնում
ԱՄՆ Նյու Մեխիկոյի համալսարանի գիտնականներն ապացուցել են, որ քաղցրի օգտագործումը չի հանգեցնում օրգանիզմի ճարպակալման։ Դրա համար անց է կացվել հետազոտությունների ու փորձարկումների մի ամբողջ շարք, որոնց մասնակցել են կամավորները։
Ախորժալի փորձությանը մասնակցողներին բաժանել են երկու խմբի։ Առաջին խմբի անդամներին թույլ են տվել ուտել ամեն ինչ, երկրորդում բացառել են յուղոտ սնունդն ու քաղցրավենիքը։ Այս մասին հայտնում է «Նորությունների դաշնային գործակալությունը»։
Փորձարկման արդյունքները ցույց են տվել՝ քաշի ավելացում է նկատվել միայն այն կամավորների մոտ, որոնք կերել են ոչ միայն քաղցրավենիք, այլ նաև յուղոտ ու ածխաջրեր պարունակող ուտելիքներ։ Իսկ միայն քաղցր կերածների մոտ քաշի ավելացում չի արձանագրվել։
Միևնույն ժամանակ, գիտնականները նախազգուշացրել են՝ քաղցրի չափից դուրս օգտագործումը կարող է անուղղելի վնաս հասցնել օրգանիզմին. կարող է զարգանալ պաթոլոգիա, որը չի թողնի, որ քաղցրն օրգանիզմի կողմից յուրացվի, ինչն էլ, ի վերջո, կհանգեցնի ճարպակալման։

Ученые в США доказали, что от сладкого не толстеют
Ученые из университета в Нью-Мехико доказали, что само по себе употребление сладкого не ведет к жировым отложениям в организме. Для этого была проведена целая серия исследований и экспериментов на добровольцах, передает «Федеральное агентство новостей».
Желающих пройти испытание разделили на несколько групп. Первой группе было предписано питаться всем подряд, в вторая группа исключила из продуктов питания жирное и сладкое,
Как показали итоги эксперимента, набор веса был отмечен лишь у тех испытуемых, кто ел не только сладкое, но и жирную пищу, и углеводы одновременно. А само по себе употребление сладкого к набору веса не вело.
В то же время специалисты предупредили, что если злоупотреблять только сладким, то оно способно непоправимо навредить организму. Данные диетологов свидетельствуют о том, что в результате чрезмерного употребления сахаросодержащих продуктов может развиться патология, которая исключит способность сладкого перерабатываться в организме и это будет вести к жировым отложениям.