Տեխասում հայտնաբերել են ԱՄՆ–ում ամենախոշոր նավթագազային հանքավայրը
ԱՄՆ–ի Տեխաս նահանգում՝ Վուլֆքեմփ թերթաքարային գոյացությունում, հայտնաբերվել է երկրում գազի և նավթի ամենախոշոր հանքավայրը։ Այս մասին փոխանցում է ԱՄՆ երկրաբանական ծառայությունը։
«Նավթի այս խոշորագույն հանքավայրը նրանցից է, որոնց շուրջ մենք երբևէ աշխատել ենք, և այն ցույց է տալիս, որ անգամ այն հատվածներում, որտեղից նավթի միլիարդավոր բարելներ են արդյունահանվել, ևս մի քանի լրացուցիչ միլիարդ հայտնաբերելու ներուժ կա»,–ասել է երկրաբանական ծառայության էներգետիկ ռեսուրսների ծրագրի համակարգողը։
Հաղորդվում է,որ թերթաքարային գոյացությունից արդյունահանվելիք նավթի պաշարը կազմում է 20 միլիարդ բարել, բնական գազինը՝ 16 տրիլիոն խմ, իսկ գազային կոնդենսանտինը՝ 1,6 միլիարդ բարել:

В Техасе обнаружили крупнейшее в США нефтегазовое месторождение
В сланцевой формации Вулфкэмп в американском штате Техас обнаружено крупнейшее в стране месторождение нефти и газа, передает геологическая служба США.
«Это крупнейшее месторождение нефти из тех, над которыми мы когда-либо работали, показывает, что даже в тех районах, где уже добыты миллиарды баррелей нефти, есть еще потенциал для обнаружения дополнительных нескольких миллиардов», – сказал координатор программы энергетических ресурсов геологической службы.
Сообщается, что общий объем технически извлекаемых запасов нефти на сланцевой формации составляет 20 млрд баррелей, природного газа – 16 трлн кубометров, газового конденсата – 1,6 млрд баррелей.