Պուտինը հաստատել է ՀՀ ԶՈւ հետ միացյալ խմբավորում ստեղծելու մասին համաձայնագիրը
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հաստատել է Հայաստանի հետ զինված ուժերի միացյալ խմբավորում ստեղծելու մասին համաձայնագիրը: Համապատասխան փաստաթուղթը հրապարակվել է իրավական տեղեկատվության պաշտոնական կայքում: Այս մասին հայտնում է ՌԻԱ «Նովոստին»:
«Ընդունել ՌԴ կառավարության առաջարկությունը՝ ՀՀ և ՌԴ միջև երկու երկրների զինված ուժերի միացյալ խմբավորում ստեղծելու հարցով համաձայնագիր ստորագրելու վերաբերյալ»,- ասվում է փաստաթղթում:
ՌԴ առաջնորդը հանձնարարել է ՌԴ պաշտպանության նախարարությանը ՀՀ պաշտպանության ու արտաքին գործերի նախարարությունների հետ բանակցություններ սկսել և ձեռք բերված պայմանավորվածությունների արդյունքում ստորագրել համաձայնագիրը:
Նշվում է, որ խմբավորման ստեղծման նպատակը կովկասյան տարածաշրջանում կողմերի անվտանգության ապահովումն է:

Путин одобрил соглашение с Арменией о создании объединенной группировки войск
Президент России Владимир Путин подписал распоряжение, которым одобрил соглашение с Арменией об объединенной группировке сил двух стран. Соответствующий документ опубликован в понедельник на официальном интернет-портале правовой информации, передает РИА «Новости».
«Принять предложение правительства Российской Федерации о подписании соглашения между Российской Федерации и Арменией об Объединенной группировке войск (сил) Вооруженных Сил Республики Армения и Вооруженных Сил Российской Федерации», – говорится в документе.
Согласно тексту распоряжения, Минобороны РФ поручено провести с участием МИД РФ переговоры с армянской стороной и по достижению договоренностей подписать от имени России указанное соглашение.