Իգոր Դոդոնը հաղթել է Մոլդովայի նախագահական ընտրություններում (տեսանյութ)
Մոլդովայի Սոցիալիստական կուսակցության ղեկավար Իգոր Դոդոնն ավելի քան 5 տոկոս տարբերությամբ հաղթանակ է տարել Մոլդովայի նախագահական ընտրությունների 2–րդ փուլում: Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախնական տվյալներով՝ 99,42 տոկոս քվեաթերթիկների հաշվարկից հետո նա ստացել է ձայների 52,6 տոկոսը։ Վերջինիս մրցակիցը՝ եվրոպամետ ընդդիմության միակ թեկնածու և «Գործողությունների և համերաշխության կուսակցության» ղեկավար Մայա Սանդուն, ստացել է ընտրողների ձայների 47,3 տոկոսը։
Համաձայն ԿԸՀ–ի հաղորդագրության՝ քվեարկության վերջնական արդյունքները հայտարարվելու են նոյեմբերի 15–ին՝ տեղամասերից հաշվետվություններ ստանալուց հետո: Այս մասին փոխանցում է ТАСС–ը։

Игорь Додон победил на выборах президента Молдавии (видео)
Глава Партии социалистов Игорь Додон победил во втором туре выборов президента Молдавии с отрывом более чем в 5 процентов. Согласно предварительным данным ЦИК после подсчета 99,42 процента бюллетеней, он получил 52,6%(более 834 тысяч голосов). Его соперница, единый кандидат от проевропейской оппозиции и глава Партии действия и солидарности Майя Санду, заручилась поддержкой 47,3%(более 749 тысяч) избирателей.
Оставшиеся непосчитанными голоса 0,58 процента проголосовавших на избирательных участках в посольствах Молдавии в США и Канаде не могут изменить общий итог выборов, так как подсчитать осталось менее 17 тысяч бюллетеней, а разрыв между двумя кандидатами составляет около 85 тысяч голосов.
По сообщению ЦИК, окончательные итоги голосования объявят завтра после получения протоколов с мест, передает ТАСС.