Այսօր Երիտասարդության համաշխարհային օրն է
Նոյեմբերի 10-ը նշվում է որպես Երիտասարդության համաշխարհային օր։ Ինչպես և մի շարք այլ տոների դեպքում, երիտասարդության օրվա պարագայում էլ կա թե՛ միջազգային օր (որը նշվում է օգոստոսի 12-ին) և թե՛ համաշխարհային օր, որը նշվում է այսօր։
Երիատասարդության համաշխարհային օրվա տոնը սահմանվել է 1945 թվականին։ Նոյեմբերի 10-ը նշանավորվում է նրանով, որ 1945թ. հենց այդ օրը Լոնդոնում տեղի ունեցած երիտասարդների համաշխարհային համաժողովի ընթացքում հիմնադրվել է Ժողովրդավարական երիտասարդության համաշխարհային դաշնությունը: Այն նպատակ էր հռչակել, տարբեր երիտասարդական կազմակերպությունների համախմբելով, պայքարել հանուն խաղաղության, ժողովրդավարության, ազգային անկախության և երիտասարդների քաղաքական, տնտեսական, սոցիալական իրավունքների պահպանման։ Այդ համաժողովը համախմբել էր միջազգային երիտասարդական շարժման 63 ազգությունների ներկայացուցիչների։

Сегодня – Всемирный день молодежи
Ежегодно 10 ноября отмечается Всемирный день молодежи, который установлен в честь основания Всемирной федерации демократической молодежи (ВФДМ), напоминает «Calend.ru». Это событие произошло на проходившей 29 октября – 10 ноября 1945 года в Лондоне Всемирной конференции молодежи.
Эта историческая конференция была созвана по инициативе Всемирного совета молодежи, который был создан во время Второй Мировой войны для борьбы с фашизмом. Впервые на конференцию собрались представители международного молодежного движения, которое объединяло более 30 миллионов молодых людей разных политических идеологий и религий, молодежь более 63 национальностей.
С тех пор международное объединение молодежных организаций – это центр международного демократического молодежного движения, объединяющий молодежь всего мира без различия политических и религиозных взглядов, расовой и национальной принадлежности.