ԱՄՆ նախագահական ընտրությունների պատճառով համաշխարհային շուկայում խուճապ է սկսվել
ԱՄՆ նախագահական ընտրություններին Դոնալդի Թրամփի էլ ավելի հավանական թվացող հաղթանակը նոյեմբերի 9–ին լայնածավալ ցնցումներ է առաջացրել համաշխարհային շուկայում։ Ներդրողները սկսել են վաճառել զարգացող շուկայի հետ կապված իրենց բաժնետոմսերն ու ակտիվները և գնալ դեպի պաշտպանողական ակտիվներ՝ ոսկի, իեն, քանի որ հանրապետականի հաղթանակը բազմաթիվ շուկաներում ստեղծում է բարձր աստիճանի անորոշություն։ Այս մասին հայտնում է «INTERFAX.RU»–ն։
Մեքսիկական պեսսոյի անկումը, որը դարձել է Թրամփի հաղթանակի հավանականության ցուցիչը, դարձել է ռեկորդային վերջին 20 տարիների ընթացքում։ Իենն էլ ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ աճել է ավելի քան 3%–ով։
Դոլարը նվազում է շվեյցարական ֆրանկի հանդեպ, նավթը էժանանում է 3,5%–ով։ Միևնույն ժամանակ, աճում են ամերիկյան «Treasuries»–ների գները, ոսկու ֆյուչերսները թանկացել են 4%–ով։

На мировых рынках началась паника из-за выборов в США
Все более вероятная победа Дональда Трампа на президентских выборах в США вызвала в среду масштабные потрясения на мировых рынках. Инвесторы стали продавать акции, активы, связанные с развивающимися рынками, и уходить в защитные активы – золото, иену, так как победа кандидата-республиканца создает высокую степень неопределенности на многих рынках. Об этом сообщает «Интерфакс».
Снижение мексиканского песо, которое стало индикатором шансов Трампа на победу, стало рекордным за последние 20 лет. Курс иены вырос более чем на 3% к доллару США.
Доллар снижается к швейцарскому франку, нефть дешевеет на 3,5%. Фьючерсы на S&P 500 падали на 4,8%. Японский «Nikkei 225» теряет 5%. В то же время растут в цене американские «Treasuries», фьючерсы на золото подорожали на 4%.