Համանախագահներն անհամբերությամբ սպասում են Նալբանդյան-Մամեդյարով հանդիպմանը
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը հայտարարել է, որ համանախագահները շարունակում են աշխատել կողմերի հետ ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն ուղղված հետագա քայլերի ուղղությամբ:
«Կարևոր է, որ կողմերը համանախագահների հետ զրույցներում, բանակցային սեղանի շուրջը միմյանց հետ շփվելիս հուսով են արտահայտվում առաջարկների ու գաղափարների, ինչպես նաև Վիեննայում ու Սանկտ Պետերբուրգում ձեռք բերված համաձայնությունների մասին»,-ԱՊԱ գործակալության փոխանցմամբ՝ ասել է Ուորլիքը:
Նա հավելել է, որ անհամբերությամբ են սպասում Համբուրգում Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարներ Էդվարդ Նալբանդյանի ու Էլմար Մամեդյարովի հանդիպմանը՝ երկխոսությունը շարունակելու համար։
«Պատրաստ ենք աշխատել կողմերի հետ հակամարտության բազմակողմանի կարգավորմանը հասնելու համար»,- հավելել է նա:
Նշենք, որ Համբուրգում կայանալու է ԵԱՀԿ անդամ-պետությունների արտգործնախարարների Խորհրդի նիստը:
Ի դեպ, Իտալիայի ԱԳ նախարար Պաոլո Ջենտիլոնիի հետ Բաքվում կայացած համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ Մամեդյարովը հայտարարել է, որ «ԼՂ հակամարտությունում վրա է հասել լճացման ժամանակաշրջանը».
«Հույսեր ունեինք, որ կարելի է հասնել բեկման, և ընթանում ենք այդ ուղղությամբ։ Լավատեսություն էր ներշնչում ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հովանավորչությամբ Սանկտ Պետերբուրգում անցկացված նախագահների հանդիպումը»,–ասել է Մամեդյարովը՝ հավելելով, որ Բաքուն իր համաձայնությունը տվել է Համբուրգում տեղի ունենալիք Հայաստանի ու Ադրբեջանի արտգործնախարարների հանդիպմանը։
Նաև ընդգծել է, որ կցանկանային՝ լիներ դրական ոգի, «բայց չի ստացվում»։
Ջենտիլոնին իր հերթին հայտարարել է, որ իր երկիրը 2018 թվականին նախագահելու է ԵԱՀԿ-ում, որի ժամանակ պատրաստ է ջանքեր գործադրել բոլոր սառեցված հակամարտությունների, այդ թվում՝ ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ.
«Իտալիան նաև մտադիր է հատուկ ուշադրություն հատկացնել ԵԱՀԿ տիրույթում ժողովրդավարական գործընթացների զարգացմանը»։

Сопредседатели МГ ОБСЕ с нетерпением ждут встречи Налбандян-Мамедъяров
Посредники продолжают работать со сторонами для будущих шагов по мирному урегулированию Карабахского конфликта. Об этом заявил американский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Джеймс Уорлик.
«Важно, что стороны с надеждой говорят о предложениях и идеях с сопредседателями, между собой за столом переговоров, а также о соглашениях, достигнутых на Венской и Санкт-Петербургской встречах», – сказал Уорлик.
Он также добавил, что сопредседатели с нетерпением ждут встречи в Гамбурге глав МИД Армении и Азербайджана Эдварда Налбандяна и Эльмара Мамедъярова– для продолжения диалога.
«Готовы работать со сторонами для достижения всестороннего урегулирования», – отметил он.
Напомним, что в Гамбурге будет проведено заседание Совета министров иностранных дел стран-членов ОБСЕ.
Он также добавил, что сопредседатели с нетерпением ждут встречи в Гамбурге глав МИД Армении и Азербайджана Эдварда Налбандяна и Эльмара Мамедъярова – для продолжения диалога.