Խոսրով Հարությունյան. «Շնորհիվ կառավարության հավասարակշռված քաղաքականության՝ մենք խուսափեցինք սոցիալական լուրջ ցնցնումներից»
«Հայաստանի քրիստոնեադեմոկրատական միություն» կուսակցության նախագահ, Հանրային խորհրդի անդամ Խոսրով Հարությունյանը 2009թ. ամենամեծ մարտահրավերը համարել է տնտեսական ճգնաժամը։
-Եթե փորձում ենք տնտեսության ցուցանիշներով նայել, ապա, անկասկած, այն ամենաշահեկան տարին չէր, և միամիտ կլիներ ենթադրել, որ այդպիսին պետք էր լիներ, բայց կարծում եմ՝ այս տարի իշխանությունների և հատկապես կառավարության աշխատանքը պետք է գնահատել ոչ թե այն տեսանկյունից, թե ՀՆԱ-ի քանի տոկոսանոց անկում ունեցանք, այլ այն տեսանկյունից, թե այս տնտեսական  քաղաքականությունը հնարավորություն տվե՞ց խուսափել սոցիալական սարսափելի հետևանքներից,-ասել է նա։
Ըստ Խոսրով Հարությունյանի՝  կառավարության քաղաքականության շնորհիվ էր, որ որևէ սոցիալական լուրջ ծրագիր չի խաթարվել։
-Այն խնդիրները, որոնք պետական ներդրումներ էին պահանջում, և որոնց ճանապարհով հնարավոր էր հանրային կյանքում մեղմել սոցիալական վիճակը, ըստ իս, կառավարությանը, մեծ իմաստով, հաջողվել է իրականացնել։ Չեմ ասում, թե անթերի էր, բայց շնորհիվ կառավարության հավասարակշռված քաղաքականության՝ մենք խուսափեցինք սոցիալական լուրջ ցնցնումներից, որը տնտեսական ճգնաժամն իր հետ բերում է,-հավելել է նա։

Хосров Арутюнян: «Благодаря сбалансированной политике правительства мы избежали серьезных социальных потрясений»
Председатель партии «Христианско-демократический союз Армении», член Общественного совета Хосров Арутюнян самым большим вызовом 2009г. назвал экономический кризис.
«Если посмотрим на экономические показатели, то, несомненно, это не был самый выигрышный год и было бы наивно предполагать, что он должен был быть таким, но думаю, что работу властей и особенно правительства в этом году нужно оценивать не в плане уровня спада ВВП, а в плане, дала эта экономическая политика возможность избежать ужасных социальных последствий или нет», - сказал он.
По мнению Х. Арутюняна, благодаря политике правительства никакая серьезная социальная программа не нарушена.
«Задачи, которые требовали государственных инвестиций, и путем которых было возможно смягчить социальное состояние, на мой взгляд, правительству, по большому счету, удалось осуществить. Не безупречно, но благодаря сбалансированной политике правительства мы избежали серьезных социальных потрясений, которые приносит с собой экономический кризис», - добавил он.