Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացի ավարտը սարերի ետևո՞ւմ է
-2009թ. ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացի հերթական  բանակցային տարիներից մեկն էր՝ ոչնչով նախորդ տարիներից չտարբերվող,-լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ամփոփելով տարին՝ ասել է «Հայաստանի քրիստոնեադեմոկրատական միություն» կուսակցության նախագահ, Հանրային խորհրդի անդամ Խոսրով Հարությունյանը։
Նա նշել է, որ բանակցային շատ բնական գործընթաց է տեղի ունեում, և հակամարտության կարգավորման տեսանկյունից որևէ արտառոց բան 2009թ. չէր պարունակում։ Այն հարցին, թե մո՞տ ենք արդյոք հակամարտության կարգավորմանը, նա պատասխանել է՝ ոչ։
-Մենք այդ հակամարտության կարգավորմից հեռու ենք ճիշտ այնքան, որքան 1998թ.,  որվհետև մե՛նք չպիտի մոտ լինենք, այլ աշխարհի հզորները, իսկ նրանք շատ հեռու են։

Урегулирование Карабахского конфликта не за горами?
«2009г. был очередным годом переговоров по урегулированию Карабахского конфликта, ничем от предыдущих лет не отличающимся», - подводя итоги года, сказал председатель «Христианско-демократической партии Армении», член общественного совета Хосров Арутюнян.
Он отметил, что происходит очень естественный переговорный процесс и с точки зрения урегулирования конфликта ничего чрезвычайного в 2009г. не произошло. На вопрос о том, близки ли мы к урегулированию конфликта, он ответил:
«Мы далеки от урегулирования этого конфликта ровно настолько, насколько были в 1998г, поскольку не мы должны быть близки, а великие мира сего, а они очень далеки от этого».