Անդրադառնալով ԼՂ հիմնախնդիրներին՝ ՀՅԴ Բյուրոյի անդամ Վահան Հովհաննիսյանն ասել է, թե ղարաբաղյան հարցի շուրջ առանձնապես նոր իրադարձություններ չեն ծավալվում, և հիմնական իրադարձությունն էլ հենց դա է։
Անդրադառնալով Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների՝ Աստրախանում կայացած և Աստանայում կայանալիք հանդիպումներին, Վ. Հովհաննիսյանն ասել է, թե Աստրախանի հանդիպումն ավելի շատ հումանիտար բնույթ էր կրում, ինչը ողջունելի է, սակայն քաղաքական բնույթի լուծում չի երևում։ Ինչ վերաբերում է Աստանային, նա նշել է, որ կանխատեսումներ անելը դեռևս վաղ է։
Այս համապատկերին նա անդրադարձել է Ադրբեջանում նոյեմբերի 7-ին կայանալիք ընտրություններին և նշել, որ սակավաթիվ, ջլատված ու փշուր-փշուր եղած ադրբեջանական ընդդիմությունն արդեն իսկ հայտարարում է, թե իշխանութունները պատրաստ են կեղծել ընտրությունները, ինչը, սակայն, զարմանալի չէ։ Վ. Հովհաննիսյանի խոսքերով՝ նույնիսկ հիմա՝ Ալիևի գերակշռող ուժերի պայմաններում, և՛ ընդդիմության, և՛ իշխանության նախընտրական բառապաշարում Ղարաբաղի նկատմամբ անթաքույց ագրեսիվություն և ապակառուցողականություն է նկատվում։ Նա նշել է, որ անգամ սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցությունը համարում է, թե ղարաբաղյան հարցի լուծումը միայն պատերազմի մեջ է։
Մյուս կողմից, ըստ Վ. Հովհաննիսյանի, մեզանում կամաց-կամաց գիտակցվում է այն սարսափելի սխալը, որ կատարվել է վերջին տասնամյակի ընթացքում՝ 1994թ. զինադադարից հետո. 1998թ. Հայաստանում մասնակի իշխանափոխությունից հետո իշխանության որոշ շրջանակներ տպավորություն էին ստեղծում, թե մենք այնքան դրական, ճիշտ, արդար և հաղթող դիրքի վրա ենք միջազգային ասպարեզներում, որ կարիք չունենք շատ խորանալու քարոզչության մեջ, մեր դիրքը բացատրելու և այլն։
Այնինչ, քո ճշմարտացիությունն ապացուցել միշտ է հարկավոր, քանի որ փոխվում են ժամանակները, պատգամավորները և այլն։ Նրա խոսքերով՝ օրինակ միջազգային խորհրդարանական վեհաժողովներում 10 տարվա մեջ փոխվել է պատգամավորների գրեթե ողջ կազմը, նոր մարդիկ են եկել՝ նոր շահերով, նոր կապերով ու նոր պարտավորությունններով, և նրանց հետ ևս պետք է աշխատել։
-Մի քիչ արթնացանք, իհարկե, ԵԽ-ում Կիրիլովի ներկայացրած զեկույցից հետո։ Սակայն մինչև Կիրիլովի այդ զեկույցը, այդպիսի բանաձևեր կազմելու առնվազն 4 նման նախաձեռնություն եղել է, և դրանց դեմն առել են Հայ Դատի մեր գրասենյակները։ Բայց մեր ուժերն անսահմանափակ չեն,-ասել է նա։
Վահան Հովհաննիսյանը համոզված է, որ այս հարցում խանդի տեսարանները, իրար նկատմամբ անհանդուրժողականությունը և անհամաձայնությունները պետք է մի կողմ դրվեն, և աշխատանք տարվի այն ծրագրի շուրջը, որն իրենք պայմանականորեն, լայն իմաստով անվանում են ԼՂՀ միջազգային ճանաչում։
-Միջազգային ճանաչումը մեզանում շատերը հասկանում են շատ բառացիորեն՝ ՄԱԿ-ում ճանաչեն, Ղարաբաղը դառնա լիարժեք պետություն և այլն, և այլն։ Դա շատ արագ չի ստացվի, և դա փուլային ծրագիր է ու առանձին քայլեր է պահանջում։ Այդպիսի քայլեր կարող են լինել քույր քաղաքների ստեղծումը, մշակութային և կրթական տարբեր ծրագրեր, որոնք ենթադրում են բազմաթիվ այցելություններ,-ընդգծել է Վահան Հովհաննիսյանը և հավելել, որ Ադրբեջանը ցանկացած միջազգային պաշտոնյայի այցելությանը այդքան ցավագին է վերաբերվում, որովհետև յուրաքանչյուր այդպիսի այցելություն օրինականացնում է Ղարաբաղը՝ որպես ինքնուրույն, ինքնակառավարվող հասարակություն։
Այդ ճանապարհը, սակայն, հասարակության մեջ ենթադրում է առնվազն այդ հարցի շուրջ համերաշխություն, որը վերջերս խաթարվեց «Ժառանգություն» կուսակցության պատգամավորական խմբակցության առաջարկած՝ Հայաստանի կողմից ԼՂՀ ճանաչման վերաբերյալ օրինագծով։ Նրա խոսքերով՝ այդ հարցում երկու կողմերն էլ՝ թե՛ կոալիցիան, թե ընդդիմությունը, սխալներ թույլ տվեցին։ Հասարակության մեջ այդ առումով առաջացավ բավական անառողջ մթնոլորտ, քանի որ ճիշտ չի գիտակցվում, թե ի՞նչ է իրականում նշանակում ԼՂՀ-ի ճանաչումը։
-Ճանաչման պահանջը, որքան էլ արդար է, որքան էլ հասկանալի է, որքան էլ էմոցիոնալ իմաստով կարևոր է և անհրաժեշտ, միևնույն ժամանակ առաջացնում է որոշ հարցականներ։ Եթե դու ԼՂՀ-ն ճանաչում ես այսօր, միջազգային հանրության շրջանում հարց է առաջանում՝ ուրեմն դուք մինչև հիմա չէի՞ք ճանաչում, ուրեմն ի՞նչ է նշանակում Ձեր միջկառավարական բյուջեն, վարկի տրամադրումը, ընտրությունների ճանաչումը, միջխորհրդարանական հանձնաժողովը, կապերը և այլն,-ասել է Վ. Հովհաննիսյանը և նշել, որ այդպիսով մենք ինքներս կարող ենք հայտնվել բավական տարօրինակ վիճակի մեջ, քանի որ առաջացած մի շարք հարցերի պատասխանները պետք է պարզ լինեն առաջարկողների համար։- Հավանաբար մեծամասնության համար դրանք պարզ չեն, դրա համար էլ նրանք այդ խնդրին վերաբերվում են որոշակի զգուշավորությամբ։
Այս ամենի լուծումը, նրա խոսքերով, կար. ՀՅԴ-ն ներկայացրել է, և այժմ էլ այն ԱԺ մեծ օրակարգում է, ԼՂՀ-ի հետ ռազմաքաղաքական դաշինք ստեղծելու մասին ԱԺ հայտարարության նախագիծը, որով առանց իրավաբանական սայթաքելի ձևակերպումների տրվում էին բոլոր հարցերի պատասխանները։
Ըստ Վահան Հովհաննիսյանի՝ մտնում ենք մի փուլ, երբ մեր դիվանագիտական ու քարոզչական աշխատանքն անընդհատ դժվարանալու է, քանի որ քանակական առումով մենք երբեք չենք կարողանա հաղթել թուրք-ադրբեջանական դաշինքին։ Այդ իսկ պատճառով մեր հաղթանակի միակ հնարավորությունը մեր աշխատանքի որակի բարելավումն է։
«Վերջիվերջո մի օր Հայաստանը պետք է ճանաչի ԼՂՀ անկախությունը։ Ձեր նշած հարցերն այդ ժամանակ չե՞ն առաջանա» դիտարկմանը Վահան Հովհաննիսյանը պատասխանել է.
-Ես վստահ չեմ, թե դրա կարիքը... Հնարավոր է, այնպիսի քաղաքական իրավիճակ ստեղծվի, որ դրա կարիքը երբեք էլ չլինի,-ասել է Վ. Հովհաննիսյանը և հիշեցրել, որ մի քանի տարի առաջ ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովում ԼՂՀ հարցով զեկուցողը Գորան Լենմարկերն էր, ով իր զեկույցում նշել էր, որ ԼՂ-ն այնքան փոքր է, տնտեսապես տկար ու դեպի արտաքին աշխարհ քիչ ելքեր ունի, որ նրա անկախ գոյությունն իրենց շատ կասկածելի է թվում, սակայն կարող է լուծում լինել՝ Հայաստանի հետ նրա միավորումը։
ԼՂՀ–ի ճանաչման կարիք, հնարավոր է, չլինի՞

Возможно, необходимости в признании НКР никогда не будет?
Касаясь вопроса о состоявшейся в Астрахани встречи президентов Армении и Азербайджана и предстоящей встречи в Астане, член Бюро АРФД Ваан Ованнисян сказал, что астраханская встреча носила скорее гуманитарный характер, что приветствуется, однако политического решения не видно. Что касается встречи в Астане, то он отметил, что еще рано делать прогнозы.
В этом контексте, он коснулся предстоящих в Азербайджане выборов, отметив, что немногочисленная, обессиленная и разрозненная азербайджанская оппозиция уже заявляет, что власти готовы на фальсификацию выборов, что, однако, неудивительно. По словам В. Ованнисяна, даже теперь, в условиях превалирующих сил Алиева, в предвыборном лексиконе как оппозиции, так и властей заметны открытая агрессивность и деструктивность в отношении Карабаха. Он добавил, что даже социал-демократическая партия считает, что Карабахский конфликт можно решить лишь военным путем.
С другой стороны, по словам В. Ованнисяна, у нас потихоньку начинают осознавать ту ужасную ошибку, которая совершалась в течение последнего десятилетия: после прекращения огня в 1994г., после частичной смены власти в Армении в 1998г. некоторые круги власти создавали впечатление, что у нас столь положительные, правильные и победные позиции на международной арене, что нет нужды сильно углубляться в пропаганду, чтобы объяснять нашу позицию и т. д.
На деле же, всегда необходимо доказывать свою истинность, поскольку меняются времена, депутаты и так далее. По его словам, например, в международной парламентской ассамблее за 10 лет сменился почти весь состав депутатов. Пришли новые люди, с новыми интересами, новыми связями и новыми обязательствами, и с ними тоже надо работать.
«Конечно, немного пробудились после доклада Кириллова в Совете Европы. Однако до этого доклада Кириллова, были, по меньшей мере, 4 подобные инициативы, которым противостояли офисы Ай Дата. Но наши силы не безграничны», - сказал он.
Ваан Ованнисян убежден, что сцены ревности, несогласие и интолерантность по отношению друг к другу в этом вопросе должны быть отложены в сторону. Вместо этого, должна проводиться работа вокруг программы под условным названием «международное признание НКР».
«Международное признание у нас понимают очень буквально: в ООН признают, Карабах станет полноценным государством и так далее. Очень быстро это не удастся. Это поэтапная программа и требует отдельных шагов. Такими шагами могут стать подписание соглашений о городах-побратимах, различные культурные и образовательные программы, которые предполагают многочисленные посещения», - подчеркнул В. Ованнисян и добавил, что Азербайджан относится к визитам любого иностранного делегата так болезненно, поскольку каждый подобный визит легитимизирует Карабах в качестве самостоятельной, самоуправляемой единицы.
Этот путь, однако, предполагает солидарность в обществе, по меньшей мере, в данном вопросе, которая была нарушена предложенным фракцией «Наследие» законопроектом о признании НКР Арменией. По его словам, в этом вопросе обе стороны (коалиция и оппозиция) допустили ошибки. В этом плане, в обществе возникла достаточно нездоровая атмосфера, поскольку признание НКР осознается неправильно.
«Сколь бы справедливым, понятным, необходимым и эмоционально важным ни было требование признания, в то же время возникают определенные вопросы. Если сегодня ты признаешь НКР, то международное сообщество спросит: «А что до этого вы не признавали?», «А что значит ваш межправительственный бюджет, предоставление кредита, признание выборов, межпарламентская комиссия, связи?», - сказал В. Ованнисян и отметил, что тем самым мы можем оказаться в достаточно странной ситуации.
По его словам, решение всего этого было: АРФД представила проект заявления НС о создании военно-политического альянса с НКР.
По мнению Ваана Ованнисяна, мы входим в этап, когда наша дипломатическая и пропагандистская работа постоянно будет осложняться, поскольку в количественном плане мы никогда не сможем победить турецко-азербайджанский альянс. По этой причине, единственной возможностью нашей победы является улучшение качества нашей работы.
Отвечая на вопрос о том, не возникнут ли указанные вопросы в будущем, ведь, в конце концов, однажды Армения должна признать независимость НКР, В. Ованнисян отметил: «Я не уверен, что необходимость этого... Возможно, сложится такая политическая ситуация, что необходимости этого никогда не будет».
В. Ованнисян напомнил, что несколько лет назад докладчик по Карабахскому вопросу в ПА ОБСЕ Горан Ленмаркер в своем докладе отметил, что Нагорный Карабах столь маленький, экономически бедный и имеющий мало выходов во внешний мир, что его независимое существование кажется ему очень сомнительным, однако можно найти решение - объединение с Арменией.